Fantastik Filmler Nasıl Yapılır

Fantastik Filmler Nasıl Yapılır

Fantastik filmler izlerken çoğumuzun akıllarına gelen bir soru var. "Bu filmler nasıl çekiliyor?"
Fantastik türdeki filmler en pahalı ve çoğu zaman en kazançlı filmlerden biridir. Peki bu filmlerde gördüğümüz fanteziler nasıl çekiliyor? Filmlerde sadece bir erkeğin bir ejderhanın arkasında uçması mümkündür. Ya da bir makinenin insan biçimli bir robota dönüşmesi.
Bu fantastik filmler Yeşil Ekran veya Mavi Ekran adı verilen bilgisayar efektleri aracılığıyla çekilir ve bize sunulur.
Bu Yeşil ekran ve Mavi Ekran nedir?
Mavi ekran efekti nadiren kullanılır. Yeşil ekran efekti genellikle tercih edilir
 Filmin çekildiği oyuncunun arka planına yeşil bir bez yerleştirilir. Görüntü kaydedilir ve düzenleme için gönderilir. Ana çalışma bundan sonra başlar. Editör, aktörün arkasındaki yeşil arka planı kaldırır ve herhangi bir görüntüyü arka plana yerleştirir. Bu ev, yaratıldığı şehrin bir görüntüsü veya evrenin boşluğunun bir görünümü olabilir. Bu görüntü filmin senaryosuna bağlıdır. Kumaş genellikle büyük film stüdyolarında kullanılmaz. Bu tür stüdyoların çekim alanı tamamen yeşil veya mavidir. Karayip Korsanları, Avotar, Matrix, Süper Erkekler, Kaptan Amerika gibi filmler bu tür sahnelerde çekildi.
Yeşil ekran etkisi televizyon programlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle hava durumu bilgileri, spor programları, analitik programlar ve haber programlarında kullanılır
 Neden Yeşil ve Mavi renkler kullanılıyor?
Yeşilin tercih edilmesinin nedeni, insan vücudunda yeşil veya yeşile yakın bir rengin olmamasıdır. Yeşil gözlü aktörler çekim sırasında kontakt lens kullanır. Mavi, iki etkinin karışmasını önlemek için kullanılır. Örneğin bir görüntü düşünün. Yüzü kamerada. Yüzünün yarısı kayıp ve arkasında büyük bir şehir yanıyor. Bu sahnede arka plan yeşil ve aktörün yüzünün bir kısmı mavi. Düzenleme işlemi sırasında arka plan silindiğinde, aktörün görüntüyü oynayan yüzü silinmez. İkinci düzenleme işleminde, aktörün yüzündeki mavi renk kaldırılır ve efekt eklenir.

Aşağıdaki videoda, Yeşil Ekran ve Mavi Ekran efektleriyle çekilen filmlerin perde arkası görüntülerini izleyebilirsiniz.
Yorum Gönder

0 Yorumlar