"Yeni" koronavirüs nedir?

Koronavirüs hastalığı COVID-19, corona, corona virus, coronavirus, koronavirus, sars, sars virusu, covid, covid 19, covid19, korona vaka, korona son dakika, korona haritasi, korona sayisi, korona hakkinda, koronavirus haqqinda, korona ikinci dalqa, korona ikinci dalga, korona virus ikinci dalga. Socksat, soksas, sock, socks, socks at,"Yeni" koronavirüs nedir?İlk olarak Wuhan, Çin'de kayıtlı yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalığa 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) denir: CO korona, VI virüs ve D hastalık anlamına gelir. Başlangıçta hastalığa "2019 yeni koronavirüs" veya "2019-nCoV" adı verildi.
COVID-19 virüsü, Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve bazı soğuk algınlığı türleriyle aynı virüs ailesi ile ilişkili yeni bir virüstür.

COVID-19 virüsü nasıl yayılır?

Virüs, enfekte olmuş bir kişinin solunum damlacıkları ile doğrudan temas yoluyla (öksürme ve hapşırma nedeniyle) ve virüs bulaşmış yüzeylere dokunarak bulaşır. COVID-19 virüsü yüzeyde saatlerce kalabilir, ancak geleneksel bir dezenfektan ile nötralize edilebilir.


Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Semptomlar ateş, öksürük ve nefes darlığı içerebilir. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye veya solunum yetmezliğine neden olabilir. Nadir durumlarda, enfeksiyon ölümcül olabilir.
Bu semptomlar, COVID-19'dan daha yaygın olan grip (grip) veya soğuk algınlığı semptomlarına benzer. Bu nedenle, birinin COVID-19 ile enfekte olup olmadığını öğrenmek için, o kişiyi test etmek gerekir. Temel önlemlerin aynı olduğunu hatırlamak önemlidir - sık el yıkama ve solunum hijyeni (öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı bükülmüş bir dirsek veya bir parça peçete ile örtün ve sonra bu peçeteyi kapalı bir çöp kutusuna atın). Bir grip aşısı da var - bu yüzden kendinizi ve çocuklarınızı zamanında aşıladığınızdan emin olun.

 Kendimi enfeksiyon riskinden nasıl koruyabilirim?

Kendinizi enfeksiyondan korumak için siz ve aileniz aşağıdaki dört önlemi alabilirsiniz:

Ellerinizi sık sık sabun ve su veya alkol bazlı antiseptik ile yıkayın
Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı bükülmüş bir dirsek veya bir parça peçete ile örtün ve sonra bu peçeteyi kapalı bir çöp kutusuna atın.
Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının
Ateşiniz veya öksürüğünüz varsa veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız, doktorunuza danışın.
Tıbbi maske kullanmalı mıyım?
Solunum semptomlarınız varsa (öksürük veya hapşırma) başkalarını korumak için tıbbi maske kullanılması önerilir. Herhangi bir semptomunuz yoksa maske kullanmanıza gerek yoktur.

Bir maske kullanıyorsanız, etkinliğini sağlamak ve virüs bulaşma riskinin artmasını önlemek için uygun şekilde giyilmeli ve atılmalıdır.

Enfeksiyonu önlemek için tek başına maske kullanmak yeterli değildir, ancak ellerinizi sık sık yıkamak, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı örtmek ve soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomları olan kişilerle (öksürük, hapşırma, ateş) yakın temastan kaçınmak önemlidir.


Koronavirüs hastalığı COVID-19, corona, corona virus, coronavirus, koronavirus, sars, sars virusu, covid, covid 19, covid19, korona vaka, korona son dakika, korona haritasi, korona sayisi, korona hakkinda, koronavirus haqqinda, korona ikinci dalqa, korona ikinci dalga, korona virus ikinci dalga. Socksat, soksas, sock, socks, socks at,
Yorum Gönder

0 Yorumlar