Çiftler neden birbirine benziyor?Çiftler neden birbirine benziyor?Görüntü Kaynağı  Freepik Tarafından Tasarlandı
Görüntü Kaynağı  Freepik Tarafından Tasarlandı

Aşk çok garip bir duygudur. Onu ilk gördüğünüz zaman hatırlayın. Çoğunuz muhtemelen "İşte bu benim adamım!" Diye düşündünüz. Belki de bu ilk bakışta aşk ya da filmlerde romantik karşılaşmaların somutlaşması değildir. Seni daha sonra kınayan sihirli bir aşk büyüsüdür. Neden böyle düşünüyoruz? O anda adamı tanımıyorduk, kişiliğini bilmiyorduk ve görünüşü ve davranışı hakkında çok şey bilmiyorduk. Bir duygu - bu sadece çok garip bir duygu ve bunun beklediğim kişi olduğunu hemen anlıyorsun. İlginçtir, aynı zamanda garip bir doğuş hissine sahipsiniz. Sanki o kişiyi yıllardır tanıyorsunuz ya da daha önce bir yerde görmüştünüz ve onu uzun zamandır arıyorsunuz. Henüz görüş söylemiyorum. Onun gözlerinde tarif edilemez bir sihirli ışık hissediyorsunuz. Yine, çok garip bir doğuş…

Kimse ona çok benzediğini söyledi mi?

Görüntü Kaynağı  Freepik Tarafından Tasarlandı
Görüntü Kaynağı  Freepik Tarafından TasarlandıBu ilginç noktalardan biri. Duygu ve düşünce içgüdüsüne ek olarak, yüzler içgüdüsü veya daha kesin olarak benzerlik de vardır. Çocukken, yetişkinlerin  birbirlerine çok benzeyen bir çift gördüklerinde sık sık kullandıkları bu ifadeyi duydum: “Nasıl göründüklerine bakın. Bu yüzden çiftin toprağının bir yerden alındığını söylüyorlar. " Yaşlandıkça bu fikre katılmaya başladım. Tüm çiftlerde ona ilk dikkat eden kişiydim. Düşünmeye başladım: Neden bize benzeyen birine aşık oluyoruz? Bunun psikolojik olarak sevgiye dayalı olabileceğini düşündüm. Çünkü ne olursa olsun kendimizi hep sevdik. Kendine en az güvenen kişinin bile kendine karşı küçük bir aşkı vardır. Bize benzeyen birinin muhtemelen daha çekici olduğu sonucuna vardım çünkü bize benziyor. Araştırmaya başladım ve bilim adamlarının benden önce araştırmaya başladıklarını gördüm))  Bilimsel araştırmalar insanların kendilerine veya karşı cinsin ebeveynlerine (erkek, kadın, anne, baba) benzeyen birine gerçekten aşık olduklarını gösteriyor. Dikkat ederseniz, erkek seçeneklerinin çoğunun, istemeden de olsa, annelerine benzeyen kadınlar olduğunu göreceksiniz. Kadınlar da, babalarına benzeyen erkeklerle ilgileniyorlar.
2013 yılında bir deney yapıldı: bir grup insana karşı cinsin resmi (potansiyel bir ortak olarak) gösterildi. Bununla birlikte, resimlerdeki insanların yüzleri, deneyde yer alan kişinin yüzünden veya tamamen farklı bir kişinin yüz özelliklerinden ayrıntılar alınarak grafiksel olarak değiştirilir. Deneydeki hem kadın hem de erkek katılımcılar başlangıçta yüzlerinin görüntüsünü çekici bulmuşlardır. Bu, yüzümüzün daha yerli, sevgili ve bize sevdiği için bize benzeyen birinin de bizi daha çok sevdiği anlamına gelir.
Bilim adamları ayrıca, insanların yaşadıkları ve büyüdükleri kültüre yakın bölgelerinden biriyle ilişki kurmayı tercih ettiklerini söylüyorlar. Çünkü ilişkilerin sürdürülebilirliği için fikir benzerlikleri çok önemlidir.

Modern zamanlarda, sanal ilişkiler gelişirken ve insanlar farklı düşünmeye başladığında, insanlar aynı bölgede olmak, aynı dili konuşmak ve aşk ilişkilerinde aynı kültürel mirasa sahip olmak gibi ayrıntıları tercih etmeyebilirler. Ama aşk hala sevgidir, duygu hala hisseder. Aslında bilim aynı zamanda karşıt güçlerin birbirini çektiğini söylüyor. Ama öyle görünüyor ki aşıkda  bu çok fazla değildir. Ne kadar değişersek, nasıl farklı düşünürsek, dünyaya ne kadar entegre oluruz olsak da, hayatımızı hala dünya görüşümüze, düşüncelerimize, yaşamı algılama şeklimize uyan insanlarla paylaşmak istiyoruz. Fakat görünüşte de bir benzerlik var ve açık olan şu ki, bilinçsiz olsak da, bize benzeyen birini seviyoruz.

Tabii ki, her zaman istisnalar olmuştur ve olacaktır.

Çalışmalar, yıllardır birlikte olan çiftlerde, fiziksel ve ruhsal benzerliklerin yıllar içinde artmaya başladığını göstermektedir. Karakter benzerliği ayna etkisinden kaynaklanır (insanların özümlemesi ve birbirlerinin özelliklerinin tekrarı). Yani, bir kişi sevdiği kişinin, hatta beden dilinin alışkanlıklarına hakim olmaya başlar.
Bilim adamlarının bunu çalışıp çalışmadığını bilmiyorum, ama bence aşk sağlıklı ve uzun süreli bir ilişki kurmada çok önemlidir. Aşk paylaşmaktır. Doğuştan beri aşık olduğunuz “ben” i ve yıllar sonra bulduğunuz “siz” i paylaşmak için. Aşk o kadar güzel bir şey ki acı çekmeyi bile sevebilirsiniz.

Bu yüzden asla aşık olmaktan korkma, aşk harika bir duyqudur.


Yorum Gönder

0 Yorumlar