Ekranın önünde harcanan zamanı azaltmak isteyenler için 5 ipucu

Ekranın önünde harcanan zamanı azaltmak isteyenler için 5 ipucu

 

motive, motivasyon, motivasya, motivasyon sözleri, motivasyon nedir ,başarı sözleri motivasyon, ingilizce motivasyon sözleri, motivasyon sözleri başarı, güdüleme nedir, ders çalışma motivasyonu, çalışma ile ilgili motivasyon sözleri, motivasyon artırıcı, spor ile ilgili motivasyon sözleri socksat socksatnet blog blogger ads sock sat resim gorsel mavi resim on plan on plan resim site sayt bloger blogger logo edit download image socksat socksatnet blog blogger ads sock sat resim gorsel mavi resim on plan on plan resim site sayt bloger blogger logo edit download image (2)-min

Televizyonu kapattınız, telefonunuza baktınız ve gece saat 2 olduğunu gördünüz. Yani, bilgisayarınızı açmak ve ekranın önünde çalışmaya başlamak için sadece birkaç saatiniz kaldı ...

Özellikle Covid-19 salgını sırasında evde bir bilgisayarın önünde çalışıyorsanız, gün boyunca bir ekrandan diğerine de baktığınız anlamına gelir.

Güneşte oynamak yerine telefona bakan çocuklar için körlük tehlikesi

Bilgisayarlar, televizyonlar, akıllı telefonlar ve vizyon: Ebeveynler ne yapmalı?

İPhone kullanıcılarının telefonlarında gösterilen haftalık "ekran kullanım süresi" son zamanlarda şaşırtıcı derecede yüksek.

Moment ekranının kullanımını izleyen BBC Radio 1 Newbeat programına göre, cep telefonu kullanımı salgın öncesi döneme göre yüzde 30 arttı.

Ekranın önünde çok fazla zaman harcamak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sokak kısıtlamaları sırasında ekrana daha fazla maruz kalırsanız ve bu durumdan şikayet ederseniz, bu ipuçları sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

 

1 Mola verin

Sağlık profesyonellerinin ekran zamanı için önerdiği "belirli bir zaman dilimi" yoktur. Ama Dr. Chetna Kang, "Ekranın önünde hayatınıza müdahale etmek için saatler harcamak istemezsiniz" diyor.

Kang, Londra'daki Nightingale Hastanesi Ruh Sağlığı Bölümü'nde teknoloji bağımlılığı konusunda uzmandır.

Dr. Kang, “Bir ekranın önünde birden fazla oturma harcamayın. 15 dakikalık bir mola bile sizin için iyi” diyor.

 

 
2. Sizi ekranın önüne sürükleyen nedenleri bulun

Telefonumuza, bilgisayarımıza ve TV uzaktan kumandamıza neden ulaşıyoruz?

Dr. Kang, bu soruya tatmin edici bir cevabınız olduğunu düşünüyorsanız, ekranın önünde geçirdiğiniz sürenin "sağlıklı" olduğunu ancak bir uyarı olduğunu varsayabilirsiniz Diyor

"Bazen bu sadece bir alışkanlıktır, bu yüzden eliniz bu cihazlara otomatik olarak ulaşır."

Akıllı telefonların aile mutluluğu üzerinde olumsuz bir etkisi var

Çocuklar akıllı telefonların esiridir

Bunu önlemek için sizi ekrana sürükleyen nedenleri bulmanız gerektiğini söylüyor. Bunlar "can sıkıntısı, bir şey hakkında endişe etmek veya bir şey hakkında kızmak" olabilir.

Rahatlamak için ekrana gitmek yerine, birisiyle probleminiz hakkında konuşabilir, bu konuda bir mektup yazabilir veya başka bir şey yapmaya teşvik edecek bir alternatif bulabilirsiniz.

 

 

3. Ekranın önünde geçireceğiniz zamanı planlayın

Hayattaki pek çok şey gibi, planlama da çok faydalı olabilir.

Dr. Kang, gün boyunca ekranın önünde olmadığınızda planlama yapmanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor:

"Sabah asla ekranın önünde olmayacağınız bir saat ayarlayın."

Birçok kişi telefonu çalar saat olarak kullanır. Kang basit bir çözüm sunuyor: "Normal çalar saat."

"Sabah uyandığınızda ekrandan uzakta geçirdiğiniz süreyi artırır."

 

 

4. İletişim kurmanın alternatif yolları

Zoom, FaceTime, Skype veya Houseparty - görüntülü aramalar bu günlerde sevdiklerinizi görmenin tek yoludur.

Dr. Kang, iletişimin ekranlarla sınırlı olmadığını söylüyor. Dr. Kang'a göre, ekrana bakmanın yanı sıra, başkalarının söylediklerini dinlemek önemlidir, bu tür bağlantılar normal telefon görüşmeleriyle de kurulabilir:

"Kameraya bakıyoruz. Bazen görüntü donuyor, ses çalışmıyor ve bu nedenle dinlemeye daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor."

Sevdiklerinizle hala konuşabilirsiniz, ancak fark yaratmak için eski yollara göz atabilirsiniz.

 

 

5. Ekrandan uzakta fiziksel aktivite

Salgın öncesi dönemde, işten sonra arkadaşlarınızla buluşur veya akşam yemeğine çıkarsınız - bunlar ekrandan alınan aktivitelerdi.

Bunun artık mümkün olmadığı açıktır. Ancak bunun yerine, işiniz bittiğinde bilgisayarınızı bir kenara bırakıp PlayStation veya Neflix'e odaklanabilirsiniz.

Kang, işten sonra ekrandan fiziksel aktivite bulmanın önemli olduğunu söylüyor:

"Hepimiz ekran dışında vakit geçirmenin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, ailenizle zaman geçirmek ya da bir kitap okumak gibi. İşten sonra neler yapabileceğimiz konusunda bilinçli seçimler yapmalıyız - yemek pişirmek ya da kaçmak gibi."

Fiziksel sağlığımız için de iyidir.

Dr. Kang, ekranın önünde çok fazla zaman geçiren kişilerin omuz veya boyun ağrısından şikayet ettiğini ve "asıl sebep, ayakta durduğunuz durumdur. Yataklarda veya sandalyede otururken ekranlara bakıyoruz."

Gerçekçi olarak, ekransız yaşam artık mümkün değil. Dr.Kang, aşağıdaki önerileri kabul eder ve yapar:

"Ekranlar her yerde ve onlara ihtiyacımız var. Hayatımıza yardım ediyorlar.

Ekransız hayatı düşünmek yerine, ekranın önünde geçirdiğimiz zamanı kontrol altına almamız gerekiyor. "

 


Yorum Gönder

0 Yorumlar