Pahalı ürünler kalitelimi oluyor? Chivas Regal etkisi nedir?


Pahalı ürünler  kalitelimi oluyor? Chivas Regal etkisi nedir?


Chivas Regal etkisi nedir?


Chivas Regal etkisinin kısa anlamı, "Bir ürün pahalıysa, o zaman da iyidir." Başka bir deyişle, bu etki, bir ürünün fiyatı yükselirse, kalitesinin de arttığı fikridir.
Hikayeye göre, Chivas Regal kardeşlerin aynı adı taşıyan viski markası, ilk çıktığında beklendiği gibi satılmadı. Pazar payı kazanmak ne kadar zor olursa olsun, istediklerinin çok altında satış yapabildiler. Daha sonra Chivas kardeşler ürünlerinin piyasa fiyatını ikiye katladılar ve beklenmedik bir şekilde satışlar rekor seviyelere ulaştı.
Bunun iki farklı nedeni var. Her şeyden önce, viski gerçekten lezzetli ve kaliteli, bu yüzden fiyata göre, rahat alıcılar onu sevdikleri için tekrar aldılar. İkincisi, "Pahalıysa, muhtemelen iyi" veya "Ucuz viski alırsam, insanlar ne diyecek?" bu viskiyi düşünce ile aldılar. Bu olaydan sonra yeni bir pazar stratejisi ortaya çıktı ve adını bu viskiden aldı.
Örneğin, Coca Cola'dan çok daha ucuz olan Pepsi, fiyatını Coca Cola ile eşitleyerek satışları da artırdı.
Araştırmada, birçok müşteri ürünün kalitesini fiyatına göre belirlediklerini söylüyor. Bununla birlikte, tüm ucuz ürünlerin kalitesiz olmadığı gibi, her pahalı ürünün kalitesiz olmadığı belirtilmelidir. Bu nedenle, satın almadan önce ürünün kalitesini ve pazar payını araştırabilirsiniz. Bu şekilde, aldatılmaktan kurtulacaksınız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar