Azerbaycan Bayrağı Profil resimlerini indir

 Azerbaycan Bayrağı Ve Bayrak Günü Hakkında Kısa Bilgi

Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet Bayrağı Günü, Azerbaycan Cumhuriyetinin resmi tatilidir. 9 Kasım 2009'dan beri kutlanmaktadır. Azerbaycan bayrağının devlet bayrağı olarak kabul edilmesi temelinde 9 Kasım 1918'de Halk Cephesi Partisi tarafından kutlama tarihi belirlendi.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 28 Mayıs 1918'de kuruldu. Ana sembolü olan bayrak da o yıl 21 Haziran'da hükümet tarafından kararlaştırıldı.  Bu karardan:

"Kırmızı zemin üzerine beyaz sekizgen yıldız ve hilal görüntüsünü taşıyan kumaşı Azerbaycan bayrağı olarak tasdik etmek."

Bayrak, beyaz hilal ve sekizgen yıldızdan oluşan kırmızı bir devlet bayrağıydı.  Ardından Azerbaycan bayrağının değiştirilmesi meselesi gündeme geldi. 9 Kasım 1918'de Fatali khan Khoyski'nin raporuna dayanarak Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti bayrağı hakkında bir karar verildi:

"Azerbaycan Hükümeti'nin Milli Bayrak Üzerine 9 Kasım 1918 tarihli Kararları kitabından alıntı:

 Bakanlar Kurulu Başkanının Ulusal Bayrak Üzerine Raporu. Karar verildi: Yeşil, kırmızı ve mavi renkler, beyaz hilal ve sekizgen yıldızdan oluşan bayrak ulusal bayrak olarak kabul edilmelidir.

 

Nasıl İndirebilirim?

Resimi İndirmek İçin resimin üzerine basılı tut ve açılan pencerede resimi  indir yazısına tıkla Yorum Gönder

0 Yorumlar