Gerçek hedef kitlenizi büyütmek için bu 10 ipucu ile daha fazla Instagram takipçisi edinin

Gerçek hedef kitlenizi büyütmek için bu 10 ipucu ile daha fazla Instagram takipçisi edinin

 

 

Gerçek hedef kitlenizi büyütmek için bu 10 ipucu ile daha fazla Instagram takipçisi edinin

Instagram, birçok markanın sosyal varlığının temel taşı haline geldi, açılış sayfalarına karlı trafik çekti, dönüşümleri artırdı ve ilgili bir kitle oluşturdu.

Instagram varlığınız umduğunuz kadar güçlü değilse, Instagram'da gerçek, organik takipçiler elde etmek için stratejilerinizi nasıl keskinleştireceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiş olabilir. Kitleniz büyüdükçe, kullanıcılarla etkileşim kurmak ve onlar için benzersiz deneyimler yaratmak için daha fazla fırsatınız olur.

Organik ayrım önemlidir: Bazen markalar daha fazla Instagram takipçisi elde etmeye çalışırken kolay yolu seçer. Beğeniler için ödeme ve takipçi siteleri her yerdedir, ancak Instagram algoritması düzenli olarak ücretli, düşük kaliteli hesapları ve etkileşimleri ayıklayacak şekilde güncellendiğinden bu kısayollar buna asla değmez.

Bahsetmemek gerekirse, Instagram'daki takipçi sayısı, satın alma yapan, açılış sayfalarınızı ziyaret eden ve markalarınızı arkadaşlarınızla ve takipçilerinizle savunan ilgili bir hayranı temsil etmiyorsa, sonuçta hiçbir şey ifade etmez. Daha fazla Instagram takipçisi edinmeyle ilgili bu ipuçlarıyla varlığınızı doğru şekilde oluşturmaya başlayın.

Instagram takipçi arttırmanın 10 yolu

1. Instagram hesabınızı optimize edin

Instagram'da nasıl takipçi kazanılacağını bulmaya başlamadan önce, en önemli adımlardan biri hesabınızı tamamen optimize etmektir. Markanızın Instagram biyografisini hesabınızın "ana sayfası" olarak düşünün.

Bir biyografi, resim başlıkları, uygun bir kullanıcı adı veya profil resmi olmadan insanlar hesabın markanıza ait olduğunu nasıl bilecek? Açık görünebilir, ancak Instagram'da biyografiniz ve imajınız marka kimliğinizin temellerini oluşturmaya yardımcı olur. Biyografinizdeki bağlantı, sitenize Instagram trafiği çekmek için tek noktanızdır, bu nedenle hesabınızı optimize etmek çok önemlidir.

Nereye bağlanacağınızdan emin değilseniz, Instagram hesabınızdaki belirli anahtar kelimeler, hashtag'ler veya kampanyalarla ilgili pazarlama veya ürün sayfalarını deneyin. Ana sayfanıza bağlantı vermek sorun değil, ancak biyografinizden bir siteye geçiş yaparken neden kullanıcılara uyumlu bir deneyim yaşatmıyorsunuz? Bu, bir markanın özet akışında bahsedilen son birkaç içerik parçasına ilgili bağlantıları barındıran IG bağlantı açılış sayfalarının ve izleyicileri bu bağlantılara yönlendirmeye yardımcı olan "bağ bio'daki" gönderilerin popülaritesine yol açmıştır.

Ek olarak, kullanıcı adınızı olabildiğince arama dostu tutun, bu da genellikle gerçek marka adınıza yakın durmak anlamına gelir. İşletmenizin adı daha uzunsa, hedef kitlenizin tanıyacağı bir adla kısaltın. Kullanıcı adınıza sayılar veya özel karakterler eklemeyin ve mümkünse, zaten sahip olduğunuz diğer sosyal medya hesaplarıyla uyumlu tutun.

Hesabınızı optimize etmenin en iyi yolu, bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturmak ve takip etmektir. Başlamak için ücretsiz kılavuzumuzu indirin.

 

2. Tutarlı bir içerik takvimi tutun

Instagram'da takipçi kazanmaya çalışırken yapabileceğiniz en kötü şey, rastgele, gelişigüzel zamanlarda içerik paylaşmaktır. Başlangıçta sizi takip edecek kadar şanslıysanız, ilk etapta sizi takip ettiklerini unutturmak istemezsiniz.

Bununla mücadele etmek için düzenli bir gönderi programına uyun. Tipik olarak, markalar spam'den kaçınmak için günde birkaç defadan fazla paylaşım yapmamalıdır, ancak temponuz ne olursa olsun, tutarlı tutun. Her gün yaklaşık 200 milyon Instagram kullanıcısı oturum açıyor, bu nedenle ağınızı daha da genişletmek için tüm gün boyunca birkaç kez yayınlamayı deneyin.

Aslında, Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanlara ilişkin kendi araştırmamız, birden fazla sektör için en iyi paylaşım zamanlarını belirliyor veya aşağıdaki tüm konu alanlarındaki en iyi zamanlara ilişkin araştırmamızı takip edebilirsiniz:

Bir programa bağlı kalmak, takipçileriniz için tutarlı bir deneyim oluşturmanıza ve onları markanızdan haberdar etmenize yardımcı olacaktır. Ancak günün bu farklı saatlerinde yayınlamayı nasıl hatırlayacağınızı merak ediyorsanız, sizi Sprout'un zamanlama ve en uygun zaman özellikleriyle ele aldık – daha fazla ayrıntı için okumaya devam edin.

 

3. Instagram gönderilerini önceden planlayın

Instagram algoritması, kullanıcılara beğendikleri daha fazla içeriği gösterecek şekilde değişmiş olsa da, doğru zamanlarda gönderi paylaşmak, aldıkları genel etkileşimi artırarak gönderilerinize daha fazla görünürlük sağlayabilir.

Markanızın görünürlüğü artırmak için yapabileceği çok şey var ve şimdi Sprout Social ile Instagram içeriğini planlamak bunlardan biri. En yeni araçlarımızla, markanızın içerik planlamasına kolay bir süreçle yardımcı olabiliriz.

İçeriği önceden planlayarak ekibinizin tamamı kampanyaları ve programları daha verimli bir şekilde görebilir. İçeriği önceden oluşturmak her zaman akıllıdır ve Instagram planlama araçlarımızla aynı anda hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de tutarlı bir içerik akışı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Sprout'un patentli ViralPost özelliğini de kullanabilir ve işi sizin yerinize bize bırakabilirsiniz. ViralPost, kendi hesabınızın etkileşim geçmişini analiz eder ve algoritmik olarak gönderi göndermeniz için en uygun zamanları belirler.

Sprout Social ile Instagram içerik planınızı mükemmelleştirin

Sprout, Instagram içerik takviminizin tam bir resmini planlamanın yanı sıra, markanızın akışını mükemmelleştirmek için daha da fazla özellik sunar.

Varlık Kitaplığımızı kullanarak IG onaylı görselleri ekibinizle paylaşın veya varlığınızın her yönünün marka stilinize uygun olduğundan emin olmak için ızgara önizleme özelliğimizi test edin.

Sprout'un 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle bu özelliklere ve daha fazlasına uygulamalı olarak göz atın.

 

4. İçeriğinizi yayınlamak için ortaklar ve marka savunucuları edinin

Nasıl daha fazla Instagram takipçisi edineceğinizi öğrenirken, hedef kitlenizin değerini bilmek önemlidir. Takipçi sayınız büyüdükçe (organik olarak), daha fazla alıcınız ve ilgili müşteriniz olur.

Müşterilerin sizi takip etmesini sağlamanın en iyi yolu onların önüne geçmek ve orada olmaktır. Başkalarının yanı sıra kendi Instagram'ınızda da bulunmak çok önemlidir. Markanızı müşterilerin beslemelerine dahil etmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sponsor olmayı deneyin. Markanızı almak için Instagram yarışmaları da düzenleyebilirsiniz.

daha büyük bir izleyici kitlesine çıktı. Bu tür kampanyalar, hayranlarınızın içeriğinizi yeniden yayınlamak veya kendi UGC'lerini oluşturmak için yeterince yatırım yaptığını göstererek sosyal kanıt oluşturur.

Başka bir yol da, elinizi çok daha büyük bir kitlenin önüne çıkarmaktır. İçeriğinizi hedef kitleleriyle paylaşmak için, alanınızdaki önemli etkileyiciler gibi sektörünüzdeki daha büyük Instagram hesaplarıyla çalışmayı deneyin.

Sadece değerli bir şey sağladığınızdan emin olun. Yapmak isteyeceğiniz son şey çok satışlı görünmek. Instagram hedef kitlenizi oluşturmak için diğer işletmelerle pazarlama işbirlikleri ve ortak pazarlama planları bulun. 

5. Sahte Instagram takipçilerinden kaçının

Sahte ve yasal takipçilere sahip bir Instagram hesabı arasında büyük bir fark vardır. Sadece Instagram takipçileri satın almak cazip görünebilir, ancak geri tepme, organik takipçi büyümesinin avantajlarından daha ağır basar.

Sahte Instagram takipçileri genellikle:

·         Yeni takipçileri kandırın: Kullanıcılar, on binlerce takipçisi olan etkin olmayan bir Instagram akışına gelirse, hesabın güvenilirliğini düşürür. İnsanları sizi takip etmeleri için kandırmayın. Daha iyi katılım için güven ve uzun süreli ilişkiler kurun.

·         Yatırım Getirisi Yok: Takipçi satın almak daha kolay görünebilir, ancak edindiğiniz bot veya insansız yeni takipçileriniz hiçbir şey satın almayacak. İnsanlar Instagram'da markaları bir nedenden dolayı takip ederler; paylaştığınız şeyleri veya genel olarak şirketinizi beğenirler. Bunlar gerçek harcama yapanlardır ve işinize parasal değer katarlar.

·         Az ya da hiç vızıltı oluşturun: 10.000 sahte takipçiniz varsa, içeriğinizi yorumlayacak, beğenecek ve paylaşacak kaç kişi var? Büyük olasılıkla, bu bot veya sahte hesaplar Instagram tarafından temizlenecek, silinecek ve gönderilerinizi nişan mezarlığı gibi gösterecek.

Gerçek kişiler, Instagram gönderilerinizi paylaşma, beğenme, yorum yapma ve bunlarla etkileşim kurma yeteneğine sahiptir. Ek olarak, bu kullanıcılar diğer tarafta yanıt veren biri olduğunda keyif alır.

Örneğin, Lush Cosmetics, çeşitli ürün sorularını yanıtlamak için zaman ayırır ve bu da kullanıcıların geri gelmesine, onları takip etmesine veya muhtemelen başkalarıyla paylaşmasına neden olur. Bu etkileşimler her zaman bir dizi etkin olmayan takipçiden daha fazla değere sahip olacaktır.

6. Instagram'ınızı her yerde sergileyin

Instagram'ınızı tanıtmadığınız sürece insanlar nasıl bir hesap bulacak? Instagram hesabınızın web siteniz ve diğer sosyal ağlarla birlikte listelendiğinden emin olun.

Görünürlük ve farkındalık yaratmak, keşfedilmenin en iyi yollarından biridir. Gerçekten daha fazla Instagram takipçisi edinmek istiyorsanız, insanlara sizi nerede bulacaklarını bildirin. Tüm ağlarınızdaki sosyal paylaşımları tanıtmaya yardımcı olmak ve insanlara sizi Instagram'da nerede bulabileceklerini göstermek için web sitenize ve blogunuza sosyal medya düğmeleri ekleyebilirsiniz.

Başka bir harika fikir, sosyal medya hesaplarınız arasında çapraz tanıtım yapmaktır. Modern Sanat Müzesi, Twitter aracılığıyla Instagram'ı hakkında düzenli olarak farkındalık yayar. Kullanıcıları Instagram'ınıza yönlendirmek için diğer sosyal ağlarınızdan kolayca yararlanabilirsiniz.

Ancak, sadece bir takip istemediğinizden emin olun. Bunun yerine, kullanıcıların sizi orada takip etmek için bir nedeni olması için Instagram'ınızda benzersiz içeriği tanıtmaya çalışmalısınız. Neyse ki Instagram'ın Hikayeler, IGTV ve Reels gibi bir sürü yeni içerik ve video özelliği eklemesiyle, yaratıcı içerikler aracılığıyla takipçiler oluşturmak için harika bir fırsatınız var.

 

7. Takipçilerin istediği içerik yayınlayın

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olsa da, takipçilerinizin hangi içeriği görmek istediğini öğrenmek akıllıca olacaktır. Instagram'da bazı içeriklerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Bu nedenle test çok önemlidir.

Filtreler, altyazılar, içerik türleri veya gönderi süreleri olsun, en küçük ayrıntı tüm farkı yaratabilir. Popüler içerikler yayınladığınızı bilmek için yeni Instagram trendlerine kulak verin.

Analizinizi bir adım daha ileri götürmek için markanız Instagram analiz araçlarına yatırım yapmalıdır. Bu, hesaplar arasında Instagram içeriğini izlemeyi, karşılaştırmayı ve analiz etmeyi kolaylaştıracaktır.

Kitleniz için neyin en iyi olduğunu görmek için farklı filtreleri, altyazıları ve daha fazlasını analiz ederek içerik stratejinizden emin olun. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, rakiplerinizi analiz etmeyi deneyin.

Rakiplerinizi doğrudan kopyalamamalısınız, ancak etkileşimi artıran ne yaptıkları veya yayınladıkları hakkında not almak akıllıca olacaktır. Biraz rekabetçi araştırma uzun bir yol kat edebilir. Sektörünüzdeki diğer markalar için neyin işe yaradığına bakmak için Instagram Rakipleri raporumuzu kullanabilirsiniz.

 

8. Sohbeti başlatın

Kullanıcıları Instagram'ınızdan haberdar etmenin en iyi yollarından biri sohbet etmektir. 2020 Sprout Social Index'e göre, tüketiciler önce fotoğraf (%68) ve video (%50) gibi görsel içerikle etkileşime geçmek istiyor, ardından %30'u metin gönderileriyle etkileşim kurmak istiyor. Instagram, bu hedef kitle profili için mükemmel bir seçimdir ve göz alıcı görselleri, Instagram altyazı metin yazarlığı becerilerinizi mükemmelleştirdiğinizde aynı derecede ilgi çekici olabilecek altyazılarla birleştirir.

İnsanlar, sosyal medyayı, gereksiz sorular ve sohbet, ciddi müşteri hizmetleri soruları veya en sevdikleri markalar ve ürünler için övgü olsun, markalar için iletişim referansı olarak kullanmaya devam ediyor. Ve işiniz için Instagram'da destekleyici ve iletişimsel olmanız gerekir.

Mümkün olduğu kadar çok soru veya yoruma yanıt vermeye çalışın çünkü bu, yeni bir müşteri, takipçi edinme veya hedef kitlenizle olan ilişkinizi geliştirme arasındaki fark anlamına gelebilir. Endeks araştırmamız ayrıca tüketicilerin %89'unun sosyal medyayı takip ettikten sonra bir markadan satın alacağını gösterdi, bu nedenle bir ziyaretçiyi profilinize dönüştürmek için gereken ilgiyi ve bağlılığı sağlamak önemlidir.

 

9. Dönüştüren hashtag'leri bulun

Instagram'da takipçi edinmenin en denenmiş ve gerçek yollarından biri hashtag'ler kullanmaktır. Hashtag'ler yıllardır keşif için önemli bir araç olarak hizmet etti ve sosyal erişimimizi genişletmemize izin verdi. Bir pazarlamacı olarak, takipçiler kazanarak topluluğunuzu oluşturmak istersiniz ve hashtag'ler tam da bunu sağlar.

Yeni başlayanlar için, fazla doldurulmamış hashtag'leri bulun. Social Media Examiner, #love hashtag'inin 184 milyondan fazla fotoğrafa nasıl bağlı olduğunu açıklayarak bu teoriye dikkat çekiyor. Milyonlarca fotoğraf ve video denizinde Instagram içeriğinizi öne çıkarmaya çalışmak kolay bir şey değil.

Hedef kitlenizdeki kişilerin kontrol etme olasılığının daha yüksek olduğu hashtag'leri bulmalısınız. İlgili bir bağlantı yapılırsa, bu kullanıcıların hesabınızı takip etme olasılığı daha yüksek olacaktır. Benzersiz, markalı hashtag'ler, gönderileri markanız ve kampanyalarınızla aşırı alakalı içerik etrafında gruplandırmanın bir yoludur.

Örneğin, M&Ms, hashtag'leri katıldıkları bir etkinliğe odaklama konusunda harika bir iş çıkarıyor. Marka, #mmspotlight gibi hashtag'leri kullanarak hedef kitlesini daha doğrudan spotlight konser etkinliğinin olduğu yerde hedefliyor ve farkındalık yaratıyor.

Hashtag'lerinizin Instagram'da nasıl performans gösterdiğini anlamak, onları kullanmak kadar önemlidir. Ve Sprout Social'ın hashtag analiz araçlarıyla, en iyi neyin işe yaradığını görmek için hashtag performansına ve kullanım verilerine doğrudan erişebilirsiniz.

Hashtag evrenine körü körüne girmeyin, neyi etiketlediğinizi bilin, böylece takipçilerinizi artırabilirsiniz.

10. Instagram takipçilerinizi mutlu edin

Son fakat en az değil, Instagram takipçilerinizi mutlu ettiğinizde, kitle büyümesindeki getiriyi görürsünüz. İçerik planlamak ve beyin fırtınası yapmak için size pek çok ipucu verdik, bu yüzden bunları markanızın sesine gerçekçi gelecek şekilde uygulamaya koyun. Başka bir deyişle, muhtaç, satış odaklı veya robotik görünmekten kaçının.

Birçok hesap için bu, takipçilerin yüzlerine bir gülümseme getirmek ve müşteri ilişkileri kurmak için yasal olarak tasarlanmış gönderilere serpmek anlamına gelir. Takipçilerinize kişisel akışınızda arkadaşmışlar gibi içerik sağlamayı unutmayın: buna memler, ilham verici içerikler veya yalnızca ilginizi çekebilecek ilginç fotoğrafları veya resimleri yeniden paylaşma (tabii ki hepsi doğru bir şekilde kredilendirildi) dahildir. takipçileri gün boyunca biraz zihinsel toplama.

 

Instagram varlığınız için daha fazla ipucu

Instagram takipçisi geliştirmek çok yönlü bir süreçtir. Ağdaki en iyi uygulamaların ayrıntılarını bilmek, stratejilerinizin daha etkili olmasına yardımcı olacaktır. En önemli IG temellerinden bazılarına ilişkin bu kılavuzlarla daha fazlasını öğrenin:

Yorum Gönder

0 Yorumlar