Ücretli sosyal medya reklamları için 3 güçlü mikro dönüşüm stratejisi

 Mikro dönüşümler, maliyetleri düşürme ve dönüşüm oranlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir.


Hem B2B hem de B2C için doğrudan yanıt kampanyalarının başarısını tanımlarken dönüşümler anahtar KPI'dır.

Bu günlerde, dönüşümler o kadar öncelikli ki birçok şirket ücretli sosyal stratejilerinde marka bilinirliği kampanyalarına para bile harcamıyor. 

Pazarlamacılar, dönüşümlerle uğraşırken, genellikle mikro dönüşümlerin faydalarını ve uzun vadeli etkisini unuturlar.

hedef kitle adı nedir hedef kitle adı hedef kitle adı ne yazılır hedef kitle adı örnek hedef kitle nedir hedef kitle analizi hedef kitle nasıl belirle


Mikro dönüşümler nelerdir?

Mikro dönüşümler, yüksek niyetin ve birisinin birincil dönüşüm hedefimiz üzerinde dönüşüm gerçekleştirme olasılığının yüksek olduğunu gösterir, bu da kullanıma sunulduğunda dönüşüm metriklerinde önemli bir iyileşme sağlar.

Bir mikro dönüşümü, küçük bir görev tamamlama veya bir web sitesi ziyaretçisinin gerçekleştirdiği, dönüşüm sağlayacağını gösteren ikincil bir eylem olarak düşünün.

Ücretli sosyal medya için, bir kullanıcının bir markaya ilk ilgi gösterdiğinde attığı her adımı mikro dönüşüm olarak değerlendiririz. Olabilirdi:


  • Reklamlarla etkileşim.
  • Potansiyel müşteri formlarını açma.
  • %XX oranında video izliyor.
  • Marka sayfalarınızı beğenmek/takip etmek.

Sosyal platformlarda mikro dönüşümlerin önemli bir faydası: birçoğu platformlar içinde otomatik olarak izlenir. Tüm pazarlamacıların yapması gereken onlardan yararlanmaktır.


Mikro dönüşümlerle neler yapabilirsiniz?

Sosyal platformlarda birkaç mikro dönüşüm stratejisi kullanarak aşağıdaki sonuçları gözlemledim:

  • Açılış sayfası görüntüleme başına maliyette %60 azalma 
  • Müşteri adayı başına maliyette %71 azalma
  • Dönüşüm oranında %65 artış

Bu mikro dönüşüm stratejileriyle maliyetleri önemli ölçüde azaltma ve dönüşüm oranlarını artırma potansiyeline sahipseniz, neden bunları test etmeyesiniz?

Mikro dönüşüm stratejilerinin ne kadar hızlı ve kolay sonuçlara yol açabileceğini öğrenmeye hazır mısınız? Bir sonraki kampanyanızda etki yaratmak için göz önünde bulundurmanız gereken üç mikro dönüşüm stratejisi:

  • 1. Dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kampanyaları, tıklamalar yerine web sitesi etkileşimleri için optimize edin

Web sitesi etkileşimlerini optimize ederek açılış sayfası görüntüleme başına maliyetinizi azaltın. Web sitesi etkileşimleri, bağlantı tıklamalarına kıyasla daha yüksek niyet sinyali verir. Web sitenizde işlem yapma olasılığı yüksek kullanıcılara yönelik optimizasyon, sonuçta, yalnızca tıklayanlardan daha yüksek dönüşüm şansı olan daha kaliteli kullanıcıları getirir. Bu stratejiyi örneklemek için Facebook'a odaklanalım.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

İzlemek istediğiniz açılış sayfası işlemlerini belirleyin

Göz önünde bulundurulması gereken birkaç işlem, sosyal simge düğmesi tıklamaları, CTA düğmesi tıklamaları ve web sitenizdeki videoları izlemek için yapılan tıklamalardır. Ayrıca kaynak sayfalarına, blog gönderilerine ve vaka çalışmalarına yapılan ziyaretleri de düşünebilirsiniz.

Katılım etkinliklerini ayarlamanın en kolay ve en hızlı yolu için Facebook'un Etkinlik Kurulum Aracını kullanın

LinkedIn veya Twitter gibi diğer sosyal platformlar için bu etkinlikleri izlemekle ilgileniyorsanız, etiket yöneticinizdeki veya doğrudan web sitenizin geliştirici kodunun içindeki her eyleme izleme etiketleri yerleştirin.

Facebook'un Etkinlik Kurulum Aracını, Tüm Araçlar menüsündeki Etkinlik Yöneticisi altında bulabilirsiniz. Buradan Etkinlik Ekle'yi seçecek ve ardından Pikselden'e tıklayacaksınız.

Not: Facebook'un Etkinlik Kurulum Aracını kullanmak için pikselin web sitenize önceden yerleştirilmiş olması gerekir.

Etkinlik Kurulum Aracını Aç'a tıklayın, web sitenizin adresini yazın ve Web Sitesini Aç'a tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, açılış sayfanız açılacak ve sayfanızın solunda, aracı kullanma seçeneklerini gösteren bir kutu olacaktır.

Bu belirli eylemleri izlemeye başlamanıza izin verecek Yeni İzle Düğmesini seçin. Bu örnekte, Bize Ulaşın düğmesini seçtik ve Facebook'a "İletişim" adlı bir etkinlik altında bunu izlemesi talimatını verdik. İzlemek ve optimize etmek istediğiniz dönüşümleri izlemek ve sıralamak için bu adımlarla devam edebilirsiniz.Tüm eylemleri izlemeyi bitirdikten sonra, verilerin Facebook'un Etkinlik Yöneticisinde dolmasını bekleyin ve hepiniz bu etkinlikler için optimizasyon yapmaya hazırsınız!

  •  2. Yüksek Niyetli Yeniden Hedefleme Kitleleri Oluşturun

Yüksek amaçlı yeniden hedefleme kitleleri oluşturarak müşteri adayı başına maliyetinizi azaltın. Dönüşüm hunisinin alt kısmındaki dönüşüm metriklerini iyileştirmek için belirli mikro dönüşüm işlemlerine dayalı olarak kitleler oluşturabilirsiniz. Yalnızca web sitesi trafiğine dayalı olarak yeniden hedefleme yapmak yerine, kullanıcının belirli açılış sayfalarındaki zamanına göre yeniden hedeflemeyi deneyin.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Facebook'un Reklam Yöneticisi'ndeki Tüm Araçlar altında Hedef Kitleleri seçin

Harcanan Zamana dayalı bir web sitesi kitlesi oluşturun

Hedef Kitle Oluştur açılır menüsünden Özel Hedef Kitle'yi seçin. Ardından, kaynağınız olarak Web Sitesini seçeceksiniz.

Not: Diğer Müşteri Kitle Kaynaklarını keşfetmek için zaman ayırın. Bu bölümde, mikro dönüşüm işlemlerine dayalı yüksek amaçlı kitle segmentleri oluşturmak için yararlı olan tonlarca gizli mücevher bulunur. Örneğin, ürün kataloğunuzdan belirli ürünleri görüntüleyen veya ekleyen kullanıcılara dayalı olarak yeniden hedefleme uygulayabilirsiniz.

Etkinlikler açılır menüsü altında, Harcanan Zamana Göre Ziyaretçiler'i seçin.

Bu seçenek, sitede geçirilen ortalama sürenin yüzdelik dilimine göre belirli bir kullanıcı grubu seçmeniz için size ikincil bir seçenek sunar. Size en geniş kitleyi vereceği için %25 ile başlamanızı öneririm. %25'i iyi çalışıyorsa, diğer seçenekleri test etmeyi düşünebilirsiniz.

Kitlenizi test edin ve optimize edin

Hedef kitleniz dolduktan sonra, dönüşüm taktiklerini test etmeye başlamak için onu bir Reklam Setine ekleyin. Performansı karşılaştırmak için benzer veya ilgi alanına dayalı bir araştırma segmentiyle test edin.

  • 3. Kaçırılan potansiyel müşterileri yakalayın

Kaçırılan olası satışları yakalayarak dönüşüm oranlarını artırın. Mikro dönüşümleri kullanarak, web sitenizde bir potansiyel müşteri formu reklamı açan veya bir form doldurmaya başlayan kullanıcıları izleyebilirsiniz. Daha sonra onları bir adım geriye götürebilir ve dönüşüm hunisinin alt kısmında dönüşüm sağlamalarına yardımcı olmak için daha fazla kaynak ve marka eğitimi sunabiliriz.
Bu stratejiyi göstermek için LinkedIn ve Facebook'a odaklanacağız.Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Reklam hesabında potansiyel müşteri mikro dönüşümlerinizi bulun.

LinkedIn ve Facebook, formları açan veya gönderen kullanıcıları otomatik olarak izleyen ve onları izlemeyi ve yeniden hedeflemeyi kolaylaştıran Lead Gen reklam biçimlerine sahiptir. Her iki platformda da Ad Manager hesaplarında Kitle bölümüne gidin.

Facebook'ta Özel Hedef Kitleyi seçecek ve Meta Kaynak Potansiyel Müşteri Formunu kullanacaksınız. LinkedIn'de Hedef Kitle Oluştur açılır menüsü altında Lead Gen Form'u seçeceksiniz.
Not: Aynı yöntemi, Facebook'un Etkinlik Kurulum Aracı aracılığıyla veya doğrudan web sitenizin formlarına etiketler yerleştirerek web sitenizdeki form eylemlerini izlemek için yukarıdaki 2. stratejide de kullanabilirsiniz.

Mikro dönüşüm kitle segmentlerinizi oluşturun.

Hedef kitlenizi, formu açan veya formu gönderen kullanıcılara göre oluşturmayı seçebilirsiniz. Bir formu açan ancak bu mikro dönüşüm için göndermeyen kullanıcılara odaklanmak istiyoruz.

Facebook'ta sadece form açılışlarını hedefleyebiliriz; bununla birlikte, LinkedIn'de, formu gönderen kişilere özel bir hedef kitle oluşturmanız ve bunu form açma hedef kitlenizden hariç tutmanız gerekir.

Segmentlerinizi test edin ve öğrenin

Form açık segmentlerinizi oluşturduktan sonra, bunların her platformda doldurulmasını bekleyin ve ardından test etmeye başlayabilirsiniz.

Bu segmentlere örnek olay incelemeleri, blog gönderileri ve web sitenizdeki onları dönüşüme daha da yaklaştıracak diğer kaynaklar gibi eğitim içeriği sunmayı deneyin.

Küçük işlemler gibi görünseler de, mikro dönüşümler bize daha iyi sonuçlar elde etmemiz için anlamlı veriler sağlar. Bu uzun vadeyi uygulamak, mikro dönüşümlerin optimizasyon çabalarınızda daha güçlü ve değerli olmasını sağlar.

Mikro dönüşümleri kendiniz test edin

Sosyal reklamcılığın giderek daha rekabetçi hale gelmesiyle, performansı en üst düzeye çıkarmak için mevcut yeteneklerden ve verilerden yararlanmak çok önemlidir. Mikro dönüşümler, bu verimlilik boşluklarını çözmenin küçük ama güçlü bir parçasıdır.

Ama benim sözüme aldırma. Ölçek. Büyük zaferler sizi bekliyor!

Yorum Gönder

0 Yorumlar