Alan adınızda www bulundurmak veya atlamak

 Tarayıcı adres çubuğuna bir web sitesi adı yazdığınızda, hiç www ile başlıyor musunuz? Wikipedia, Amazon, Facebook ve Twitter'ın www olup olmadığını söyleyebilir misiniz? Yapamazsan endişelenme çünkü yalnız değilsin. 

Google Chrome ve Safari gibi popüler web tarayıcıları artık bir URL'nin www bölümünü gizlediğinden, popüler web sitelerinin adlarındaki www önekinin izini kaybetmek kolaydır. Merak ediyorsanız Twitter dışında yukarıda saydığımız internet devlerinin tamamı www. Ancak www.facebook.com yerine facebook.com yazarsanız, haber akışınızı birkaç saniye içinde yüklemeye devam edersiniz. 

Www bölümünü atlamak, çoğu web sitesine erişiminizi engellemeyeceği gerçeği, www'nin eski olduğunu düşünmenize neden olabilir ve onu web sitenizin URL'sine ekleme zahmetine girmeyebilirsiniz. Ancak durum buysa, Wikipedia, Amazon ve Facebook neden bu geleneksel formata bağlı kalsın? 

Bu yazıda, www'yi web sitenizin adının bir parçası haline getirmenin artılarını ve eksilerini ele alacağız. Bunun da ötesinde, www veya www olmayan bir siteye girmeyi seçseniz de web sitenizi SEO dostu tutmanıza yardımcı olacak bazı teknik kurulum ipuçlarını da paylaşacağım. 

www'nin amacı ne?

www bölümünü tutmanın veya atlamanın tüm avantajlarını ve dezavantajlarını tartışmaya başlamadan önce, nereden geldiğini anlayalım. Bir web sitesini çalıştırmak için temel olarak iki şeye ihtiyacınız vardır: tüm web sitesi dosyalarınızın kolayca akılda kalan bir adla, yani alan adı ile birlikte depolanacağı bir sunucu. Sonuncusu, kullanıcıların tüm ağır işleri  DNS yaparak adres çubuğuna sunucunun IP adresi yerine (www.)example.com yazarak web sitenize erişmesine izin verecektir .

DNS nasıl çalışır?

Öyleyse neden kayıtlı alan adınıza www önekini ekleyesiniz? Tarihsel olarak, bu tür önekler, ağınızdaki sunucular arasında ayrım yapmanın bir yolu olarak kullanılmıştır. İnternetin ilk günlerinde barındırma sağlayıcıları ve sanal özel sunucular yoktu . Her şirket kendi sunucu ağını yönetirdi, ağ içindeki her sunucu bir ana bilgisayar olarak kabul edildi ve web'de veya posta alışverişinde paylaşım için dosya depolamak gibi tek bir işlevi yerine getirdi. Bu nedenle, sunucunun sağladığı hizmet türüyle ilgili olarak, belirli bir ana bilgisayar adı aldı.

EV SAHİBİ TARAFINDAN SAĞLANAN HİZMETSUNUCU ADITAM NİTELİKLİ ALAN ADI
Web'de paylaşmak için dosyaları depolarwwwwww.example.com
Ağ içinde dosya alışverişi için kullanılırftpftp.example.com
Bir ağ üzerinden e-posta teslimini yönetirpostamail.example.com

Şirketin kayıtlı etki alanı ile birleştirildiğinde, her bir ana bilgisayar adı tam nitelikli bir etki alanı adı (FQDN) oluşturdu - mülkün posta kodu, sokak adı, şehir adı vb. ile tam adresinin İnternet eşdeğeri. FQDN'yi tarayıcı adres çubuğuna girme kullanıcıların şirket ağı içindeki gerekli sunucuya erişmesine izin verdi.

Modern İnternet ortamında işler artık bu şekilde yürümüyor. Tek bir IP adresine sahip tek bir sunucu, hem web sunucusu hem de posta sunucusu olarak kullanılabilir. Ayrıca, hem kök etki alanını (teknik terimlerle www olmayan web siteleri böyle adlandırılır) hem de www ana bilgisayar adını aynı IP adresine yönlendirmek yaygın bir uygulamadır. Kullanıcıların, web sitesi URL'sine www ekleyip eklememelerine bakılmaksızın web sitenize erişmesine izin verecektir. Ancak SEO nedenleriyle, yine de iki alan adı varyasyonundan hangisini tercih edeceğinizi seçmeniz gerekecek. 

SEO açısından doğru koymak

Elbette, SEO'yu göz önünde bulundurarak www veya www olmayan bir yere gitmek isteyip istemediğinize karar vermek istersiniz. Ancak, John Mueller tarafından Twitter'da onaylandığı gibi, SEO açısından, hangi seçeneği tercih ettiğiniz gerçekten önemli değil Birini diğerine tercih etmek, gerçekten bir markalaşma ve teknik yetenekler meselesidir - daha sonra her iki konu üzerinde daha ayrıntılı olarak duracağız. 

John Mueller www üzerinde vs www olmayan

Web sitenizi hem www hem de www olmayan aracılığıyla erişilebilir hale getirirseniz, SEO için önemli olan alan adı varyasyonlarından hangisini tercih ettiğinizi Google'a söylemektir. Aksi takdirde Google, www ve www olmayan sürümleri ayrı web siteleri olarak değerlendirecek, ikisi de dizine eklenecek ve yinelenen içerik sorunuyla ilgilenmeniz gerekecek.

Tercih ettiğiniz alan adını (kanonik olarak da adlandırılır) belirtmek söz konusu olduğunda, elinizde birkaç yol vardır . En yaygın çözüm, sunucu tarafı 301 yönlendirmelerini ayarlamak olacaktır. Bu şekilde, bir sunucu kurallı olmayan etki alanına her istek aldığında, kullanıcıları otomatik olarak kurallı eşdeğere yönlendirecektir. Bu nedenle, tercih ettiğiniz sürüm www.example.com ise ve bir kullanıcı example.com/page01 yazarsa, tarayıcı adres çubuğunda www.example.com/page01'i görür.

301 yönlendirmesi nasıl çalışır?

Herhangi bir nedenle 301 yönlendirmelerini ayarlamak için teknik bir yolunuz yoksa, tercih edilmeyen tüm sürüm sayfalarının HTML koduna rel=canonical <link> etiketini ekleyebilirsiniz. Bu yöntemin 301 yönlendirmeleri kadar güvenilir olmadığını unutmayın. Google, kurallıları talimat olarak değil, tavsiye olarak ele alır ve sonuç olarak, her iki web sitesi sürümü de dizine eklenebilir.

Dolayısıyla, rel=canonical etiketlerini eklemek yine de sizin için daha iyi çalışıyorsa, bunu nasıl uygulayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Tercih ettiğiniz sürüm www.example.com ise, https://example.com/page01 HTML koduna aşağıdaki satırı ekleyin.

<link href="https://www.example.org/page01" rel="canonical">

WordPress 2.9 veya üzeri ile, rel=canonical etiketleri tüm web sitesi sayfalarınıza otomatik olarak eklenecektir, böylece kendi başınıza hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Etiketler, WordPress'in genel ayarları altında WordPress Adresiniz (URL) olarak belirttiğiniz adrese bağlı olarak web sitenizin www veya www olmayan sürümlerine işaret eder.

Kullanıcı açısından, 301 yönlendirme ve rel=canonical etiketlerini kullanma arasındaki fark, ikinci durumda, tarayıcının adres çubuğundaki ve geçmişindeki URL'nin değişmemesidir. Bu nedenle, example.com'a erişmeye çalışan bir kullanıcı, www.example.com standart varyasyonunuz olsa bile adres çubuğunda bu tam URL'yi görecektir. Ancak, popüler web tarayıcıları artık www'yi atladığından, kullanıcıların bir şeylerin değiştiğini fark edeceklerinden bile şüpheliyim.

Şimdi, www veya www olmayan bir yere gitmeye karar verdiğinizde ve iki yöntemden birini kullanarak tercih ettiğiniz sürümü standart olarak işaretlediğinizde, seçtiğiniz URL varyasyonunu tutarlı bir şekilde kullanmanız da önemlidir. Bu nedenle, www'yi tutmaya karar verdiyseniz, tüm Site Haritası URL'lerinizin ve dahili bağlantılarınızın www olduğundan emin olun. Ayrıca, mümkün olduğunda, geri bağlantılarınızı www içerecek şekilde düzenlemeye çalışın; hem 301 yönlendirmeleri hem de rel=canonicals'ın bağlantı suyunu geçmesi gerekirken, bazıları yol boyunca kaybolabilir. Buna karşılık Google, tutarlılığınızı takdir edecek ve sizi daha iyi sıralamalarla ödüllendirecektir.

Ayarla ve unut yaklaşımı yok

301 yönlendirmeleri ayarladıktan veya tercih edilen sayfaları rel=canonical etiketleriyle işaretledikten sonra, zaman zaman işlerin hala düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Neden yapmadıklarını merak ediyorsanız, işte gerçek hayattan bir örnek. 

Diyelim ki web sayfalarınızı rel=canonical etiketleriyle işaretlediniz ve ardından aynı etiketi bilmediğiniz tüm sayfalara otomatik olarak dahil eden yeni bir WordPress teması eklediniz. Böylece, Google'ın kafa karıştırıcı bulduğu yinelenen rel=canonical etiketlerine sahip olacaksınız, ancak SEO performansınızı etkileyene kadar bir sorun olduğunu bile anlamayacaksınız. 

Bu gibi durumlardan kaçınmak için sistematik olarak bir web sitesi denetimi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, SE Ranking'in Web Sitesi Denetimi aracı, web sitenizin bazı sayfalarında mükerrer rel=canonical etiketleri olup olmadığını, birkaç sayfanın aynı kurallı URL'yi işaret edip etmediğini veya bazı sayfalarda rel=canonical etiketinin eksik olup olmadığını size söyleyecektir.

SE Sıralamasının Web Sitesi Denetimi, rel=canonical uygulamasını kontrol eder

Denetimin Sağlık denetimi bölümünün altında, www'den www olmayanlara (veya tam tersi) 301 yönlendirmenizin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını görebilirsiniz.

SE Sıralamasının Web Sitesi Denetiminde www yönlendirme uygulama kontrolü

SE Sıralaması'nı, her hafta veya ayda olduğu gibi sizin için düzenli olarak bir web sitesi denetimi yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece zamanında bir şeyler ters gidip gitmediğini tespit edebilirsiniz. Web sitenizde her şeyin düzgün kurulup kurulmadığını kontrol etmek için 14 günlük ücretsiz denemenizi başlatabilirsiniz ve projenizi platforma ekler eklemez sistem otomatik olarak web sitenizi denetleyecektir.

Tercih edilen etki alanını seçme

Artık Google'a hangi alan adı sürümünü tercih ettiğinizi açıkça söylemenin ne kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, nihayet ikisinden hangisinin standart olarak size daha iyi hizmet edeceğini bulalım. İlk bakışta, www olmayan URL daha düzenli ve çekici görünüyor. Ayrıca dili çok daha kolay yuvarlar. İngiliz yazar Douglas Adams'ın bir keresinde belirttiği gibi, www kısaltmasını telaffuz etmek “World Wide Web” demekten üç kat daha uzun sürer. Bu nedenle, yayın yapan bir web sitesinden bahsederken yayıncıların normalde www bölümünü bırakmalarına şaşmamalı. Bu aslında çoğu insanın bir web sitesi adını yüksek sesle söylerken yaptığı şeydir.

İnternetin ilk günlerini hatırlamayan kullanıcılar, adres çubuğuna bir alan adı yazarken genellikle www kısmını da atlarlar. Öyleyse, web sitenizin adının standart sürümünü seçerken neden bunu atlamıyorsunuz? Ne de olsa 2020 ve insanlar, www URL'nin bir parçası olmasa bile ve com, net veya org gibi ortak üst düzey alanlardan birini kullandığınız sürece bunun bir web adresi olduğunu anlayacaklar 

Markalaşma uğruna www olmayanları seçmek gerçekten mantıklı. Ancak bunu yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı teknik kısıtlamalar vardır. İnternet devlerinin www'ye bağlı kalmalarının nedeni bu sınırlamalardır.

www ne zaman gerekli?

Diyelim ki www olmayan bir yere gitmeye karar verdiniz ve hem kök etki alanınızı hem de ana bilgisayar adınızı barındırma sağlayıcınızdan aldığınız aynı IP adresiyle eşleştirdiniz. A tipi bir kayıt kullanılarak yapılır ve DNS kaydı şöyle görünür.

örnek.com. 192.0.2.0'DA 
www.example.com. 192.0.2.0'DA

Ardından example.com'u standart alan adınız olarak işaretlediniz. Buraya kadar her şey iyi görünüyor.

Şimdi, bir gün web sitenizin önemli ölçüde büyüyeceğini ve her gün binlerce hatta milyonlarca ziyaretçi almaya başlayacağını varsayalım. Tek bir sunucu bu kadar artan bir yükü kaldıramaz ve Wikipedia, Amazon ve Facebook gibi büyük web sitelerinin alan adlarının tek bir IP adresiyle eşlenmemiş olmasının nedeni budur. Bunun yerine, içeriği milyonlarca kullanıcısına hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmek için içerik dağıtım ağlarına (CDN) güveniyorlar . Bu nedenle, doğal olarak bir CDN de kullanmak isteyeceksiniz. Ve işte teknik sınırlamalar geliyor.

Çok sayıda trafikle başa çıkmak

DNS özelliklerine göre, kök etki alanları her zaman bir IP adresine işaret etmelidir. Ancak CDN'leri kullanmak için web sitenizi bir IP adresine değil, bir CDN alanına yönlendirmeniz gerekir. Teorik olarak, alanınızı hem A tipi bir kayıt kullanarak bir IP adresine hem de bir CNAME kaydı kullanarak bir CDN alanına eşleyebilirsiniz. Ancak burada, bir CNAME kaydının diğer kaynak kayıt türleri ile bir arada bulunamayacağını söyleyen başka bir DNS kuralı geliyor . Bu nedenle, her ikisini de eklerseniz, IP adresini işaret eden A tipi kayıt, birinci kuralı ihlal ederek yok sayılır. 

Yukarıda bahsedilen tüm teknik terimlerden biraz bunaldıysanız, işte kısa versiyonu. DNS isteklerinin çalışma şekli nedeniyle, www olmayan bir ana bilgisayar adını bir CDN etki alanına yönlendiremezsiniz. Bunu yapmak beklenmedik hatalara yol açacak ve web sitenizin düzgün çalışmasına izin vermeyecektir.

Aynı zamanda tercih ettiğiniz sürüm olarak www ana bilgisayar adını seçerseniz DNS kurallarına uyum konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sadece www ana bilgisayar adı için bir CNAME kaydı oluşturacak ve bunu seçtiğiniz bir CDN ile eşleştireceksiniz. Ayrıca kök etki alanınız için web sitenizin IP adresini gösteren bir A kaydı da ekleyeceksiniz. 

www.alaniniz.com. CNAME somecdn.com.
alaniniz.com. Bir 192.0.2.1

Cloudflare, DNS Made Easy, DNSSimple ve daha fazlası gibi bazı DNS sağlayıcılarının, DNS kısıtlamalarının üstesinden gelmek için geçici çözümler getirdiğini de belirtmekte fayda var. Ancak geçici çözümlere güvenmek, DNS sağlayıcıları seçiminizi sınırlayacaktır ve ayrıca, kullanıcıların çok uzaktaki bir CDN düğümüne yönlendirilmeleri nedeniyle engellenen kullanıcı deneyimi sorunuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz .

Web sitesi çerezlerini evcilleştirme

DNS sınırlamalarına ek olarak, kurallı olarak bir kök etki alanı seçmek, çerez sorununu ortaya çıkarmaktadır. Sorun modern tarayıcılarda, ana alanın çerezleri otomatik olarak alt alanlara aktarılır. Dolayısıyla, example.com için tanımlama bilgileri ayarlarsanız, bunlar ayrıca static.example.com, email.example.com, vb.'ye de gönderilirler. İşte bu yüzden bu kötü bir şeydir. 

İlk sebep, kullanıcı deneyimi üzerindeki olumsuz etkidir. Daha büyük web siteleri, dinamik istekler için ana sunucuyu boşaltmak için genellikle statik içeriklerini (resim, video, JavaScript ve CSS dosyaları) bir alt etki alanında depolamayı seçer. Ancak web sitesi kök etki alanı olarak çalışıyorsa, çerezler example.com'dan static.example.com'a gönderilmeye devam ederek statik içeriğe erişimi yavaşlatır ve web sitesi performansına zarar verir. Bu bant genişliği israfını önlemenin tek yolu, statik içeriğinizi tamamen farklı bir etki alanında depolamak olacaktır. Twitter'ın www olmayan özelliği budur; statik içeriklerini a0.twimg.com'da barındırırlar.

İkinci neden güvenlik riskleridir. Web sitenizin CMS'sine giriş yaptığınızda bir çerez verilir. Daha sonra mail.example.com veya cdn.example.com'u ziyaret ettiğinizde çerez bu alt alanlara gönderilir ve sunucu yöneticileri tarafından okunabilir. Yöneticiler çerezi kopyalayıp kurumsal CMS'nizde oturum açmak için kullanabildiğinden, bu bir güvenlik riski oluşturur. Riski azaltmak için, yalnızca kurumsal ağ IP'lerinize erişime izin veren IP kısıtlamasına başvurabilirsiniz. 

Bu nedenle, statik içeriği ayrı ayrı barındırarak web sitenizin hızını optimize etmek istiyorsanız, ancak bu amaç için tamamen yeni bir alan satın almaya pek hevesli değilseniz, tercih ettiğiniz alan adında www önekini tutmayı düşünün. Bu şekilde, üçüncü şahısların web sitenizin çerezlerini okuması konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacak. 

www'ye veya www'ye değil

Alan adındaki www öneki küçük ve önemsiz görünebilir, ancak büyük bir fark yaratabilir. Markanız ve web sitenizin ölçeklenebilirliği etkilenir, bu nedenle önceliklerinize ve gelecek planlarınıza göre akıllıca seçim yaptığınızdan emin olun. Ve bir kez karar verdiğinizde, tercih ettiğiniz sürümü standart olarak işaretleyin ve buna bağlı kalın. www'den www olmayana geçiş yapmak teknik olarak mümkündür, ancak bu, web sitenizin SEO'sunu iyi yapmaz. 

Son olarak, hangi kampta olduğunuzu öğrenmek isteriz. Neden www yerine www'yi tercih ettiğinizi veya neden istemediğinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.


website domain web domain website names domain name email domain name domain name check dns name website domain names domain address get domain domain host get domain name domain site domain name hosting find domain web names website domain check domain name sites web domain names dns domain find domain name web name by domain name domain name and hosting check domains domain dns check create a domain name website domain and hosting domain name and email domain name for blog dns domain name domain name of email address domain name is check domain hosting name website website name check get a website domain your domain name host names blog website names any website name find domain host domain name and web hosting the domain name web domain and hosting create email with domain name make a domain domain and website find website name website domain name check a domain name your domain email host name find your domain website domain hosting check web domain your website name dns www find your domain name create email address with domain name check domain address domain name and email hosting create website domain by a domain name domain names are used www domain name domain name email hosting named dns name hosting it domain name get your domain check your domain about dns check dns name domain name address a domain name is domain name redirect find domain for website domain name and email address setting up a domain name domain name web hosting host name domain name get your domain name domain name dns web name check get edu domain web page domain domain dns settings make a domain name about domain name domain name and website at domain name create a website name by website domain use of domain name website domain and email dns a name host name and domain name web page names in the domain name

Yorum Gönder

0 Yorumlar