Bir web sitesinin tüm web sayfalarını bulmak için SEO kılavuzu

 Bir web sitesi çalıştırırken, SEO uzmanları ve site sahipleri, arama motorları tarafından indekslenen tüm web sayfalarından haberdar olmalıdır. Ancak bu bilgi tek başına yeterli değildir. Görünmeyen tüm sayfaları bilmek de çok önemlidir.

Tek bir web sitesinin tüm web sayfalarının bir listesini almak, o web sitesine tam bir genel bakış elde etmenizi sağlar ve daha iyi SEO başarısı için onu temizlemenizi sağlar.

Bu blog yazısında, bir web sitesinin tüm web sayfalarını neden bulmanız gerektiğini, bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi ve tüm web sayfalarınızın bir listesini aldıktan sonra ne yapacağınızı inceleyeceğiz.

Neden her sayfayı bulmam gerekiyor?

Arama motorları sürekli olarak yeni algoritmalar sunuyor ve sayfalara ve sitelere manuel cezalar uyguluyor. Bu nedenle, web sitenizin tüm sayfalarını tam olarak anlamadıysanız - bir SEO mayın tarlasında sessizce ilerliyorsunuz.

SEO mayın tarlası

Ciddi bir aksiliği önlemek için web sitenizi oluşturan tüm sayfaları yakından takip etmelisiniz. Bunu yapmak, yalnızca önceden bildiğiniz sayfaları keşfetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda unutulmuş sayfaları, varlığından haberdar olmadığınız ve aksi takdirde görüntüleyemeyeceğiniz sayfaları bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Bir sitenin tüm web sayfalarını nasıl bulacağınızı bilmeniz gerektiğinde birkaç olası senaryo vardır, örneğin:

 • Web sitesi mimarisini değiştirme;
 • Yinelenen/gereksiz sayfaları bulma ve kaldırma;
 • Siteyi yeni bir kalıcı bağlantı yapısına geçirmek ve 301-sayfaları yeni URL'lere yönlendirmek;
 • hreflang özniteliklerinin, kurallı ve noindex etiketlerinin geçerliliğini kontrol etme;
 • Dahili bağlantı kurma;
 • Birkaçını saymak gerekirse, bir XML site haritası veya robots.txt dosyası oluşturma.

Şimdi, taranabilir tüm web sayfalarının bir listesini almak o kadar zor bir iş olmasa da, kaybolan, unutulan ve öksüz kalan sayfalarınızın bir listesini elde etmek, üzerinde daha derinlemesine duracağımız başka bir hikaye.

Travolta meme - Sayfalarım nerede?

Yetim sayfa , kendisine yönlendirilen herhangi bir dahili bağlantı olmayan bir web sayfasıdır Başka bir deyişle, bu tür sayfaların bir üst sayfası yoktur. Ve bir ebeveyn olmadan, herhangi bir yetki alamazlar ve herhangi bir bağlam olmadan bırakılırlar, bu da arama motorlarının onları değerlendirememesine neden olur.

Örneğin, web sitenizi yeniden tasarladığınızı ve sayfanın kendisini silmeden yanlışlıkla bir sayfanın tek bağlantısını kaldırdığınızı varsayalım. Sonuç olarak, web sitesine bağlı olmayan bir sayfanız olur ve SEO performansı büyük ölçüde tehlikeye girer.

Ancak, yalnızca herhangi bir dahili bağlantı içermeyen sayfaları bulmaya çalışmıyoruz. Ayrıca, başka bir şekilde dikkatinizden kaçmış olabilecek kopyalar gibi diğer sayfaları da izliyoruz.

Terk edilmiş sayfaların yaygın nedenleri

Sitenizde öksüz kalmış, kaybolmuş ve unutulmuş sayfaların oluşmasının en yaygın nedenlerinden bazılarına göz atalım:

 • Kampanyaya özel özel açılış sayfaları;
 • Bölünmüş testler için oluşturulan test sayfaları;
 • Dahili bağlantı yapısından kaldırılan ancak silinmeyen sayfalar;
 • Önceki CRM sisteminde yer alan sayfalar;
 • Bir CMS'nin yanlış kullanımı sonucu oluşturulan sayfalar;
 • Web sitesi geçişi sırasında kaybolan sayfalar;
 • Mağaza kategori sayfaları silindi.

Bunun da ötesinde, sitenizin herkese açık hale getirilen her web sayfasında http veya https , www veya www olmayan kullanmazsanız ve sonundaki eğik çizgileri tutarlı bir şekilde kullanmazsanız, bu yeni terkedilmiş sayfalara yol açabilir.

Sitenizde her şeyin olması gerektiği gibi ayarlanıp ayarlanmadığını görmek için ana sayfanızın tüm farklı varyasyonlarını tarayıcıya girin:

Ana sayfa URL'sinin varyasyonları

Her seçenek aynı URL'ye yönlendirdiği sürece sorun yok.

Ancak sadece güvenli tarafta olmak için, aynı sitenin diğer birkaç sayfasında aynı taktiği denemelisiniz. Ayrıca, web sitenizin yönlendirmelerinin .htaccess dosyasında düzgün şekilde ayarlandığından emin olun .

Not: Sorunları erken fark ettiyseniz, bunu .htaccess'te ayarlamanıza yardımcı olacak birkaç faydalı bağlantı aşağıda verilmiştir:

Özetlemek gerekirse, nihai hedefi organik olarak üst sıralarda yer almak olan bir web sayfası tasarladıysanız - sitenize düzgün bir şekilde bağlı olduğunu üç kez kontrol edin, böylece yetki alır ve keşfedilme şansına sahip olur.

Bir web sitesinin tüm sayfalarını bulmak için araçları kullanma

Şimdi, tek bir web sitesine ait tüm web sayfalarını bulmaya gelince, üç araç kullanacağız:

Ned Stark meme - kendini hazırla
 • SE Ranking'in tüm taranabilir web sayfalarını bulmak için Web Sitesi Denetimi;
 • Şimdiye kadar ziyaret edilmiş tüm sayfaları keşfetmek için Google Analytics;
 • Yalnızca Google tarafından görülebilen sayfaları keşfetmek için Google Arama Konsolu.

Ardından, uyumsuzlukları bulmak için bu araçlardan alınan veri kümelerini karşılaştırır ve web sitesine bağlı olmayan ve dolayısıyla organik arama yoluyla bulunamayanlar da dahil olmak üzere sitenizin tüm sayfalarını tanımlarız.

SE Ranking'in Web Sitesi Denetimi aracılığıyla taranabilir sayfaları bulma

Sitenizin dahili bağlantılarını takip ederek hem insanların hem de arama motoru tarayıcılarının ziyaret edebileceği tüm URL'leri toplayarak başlayalım. Bu tür sayfaları analiz etmek, en fazla ilgiyi gördükleri için en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Bunu yapmak için önce SE Sıralamasına erişmemiz, bir web sitesi eklememiz veya mevcut olanı seçmemiz ve ardından Web Sitesi Denetimi → Genel Bakış'a gitmemiz gerekecek.

SE Sıralamasında Web Sitesi Denetimine Erişim

Not : 14 günlük ücretsiz deneme , Web Sitesi Denetimi de dahil olmak üzere SE Ranking'in mevcut tüm araçlarına ve özelliklerine erişmenizi sağlar .

Ardından, tarayıcıya doğru sayfalardan geçmesini söylediğimizden emin olmak için ayarları yapılandıralım. Web Sitesi Denetimi ayarlarına erişmek için sağ üst köşedeki Dişli simgesine tıklayın:

Web Sitesi Denetim ayarlarına erişme

Ayarlar altında, Web sitesi denetimi için sayfaların kaynağı sekmesine gidin ve yalnızca açıkça belirtilenleri taradığımızı ve sitenin alt alan adlarını tüm alt alan adlarıyla birlikte içerdiğini doğrulamak için sistemin Site sayfaları , Alt Alanlar , XML site haritasını taramasına izin verin. sayfalar:

Web sitesi denetimi için Sayfaların Kaynağına erişme

Ardından, Sayfa tarama kuralları 'na gidin ve sisteme robots.txt dosyasında belirtilen talimatları izlemesini söylemek için robots.txt yönergelerini dikkate al seçeneğini etkinleştirin . İşiniz bittiğinde 'Değişiklikleri Uygula'yı tıklayın:

Sayfaları taramak için Erişim Kuralları

Şimdi, Genel Bakış sekmesine geri dönün ve denetimi yeniden başlat'a basarak uygulanan yeni ayarlarla denetimi başlatın :

Web Sitesi Denetimini Yeniden Başlatma

Denetim tamamlandıktan sonra, taranabilir tüm sayfaların tam listesini görüntülemek için Taranan Sayfalar'a gidin:

Web Sitesi Denetiminde Taranan Sayfaların Listesi

Ancak, doğru çalışan sayfalarda olduğu gibi sadece 200 durum kodu sayfası görmek istediğimiz için şöyle bir filtre eklememiz gerekiyor:

Şimdi sonuçları dışa aktarma zamanı:

Web Sitesi Denetiminde verileri dışa aktarma

Burada yapmamız gereken son şey , Excel'de Meta noindex sütunu altında 'Evet' değeri olan tüm URL'leri listeden kaldırmaktır. İlgili sütunu seçin ve verilerini sıralayın:

Excel'de verileri sıralama

Son olarak, daha sonra veri setlerini karşılaştırmamız gerekeceğini göz önünde bulundurarak, sonuçları bu tür görevleri kolayca gerçekleştirebileceğimiz bir yere aktarmamız gerekiyor. Bu nedenle, kalan tüm URL'leri - Meta noindex altında 'Hayır' değerine sahip olanlar - bir elektronik tabloya kopyalayın.

(Excel'i de kullanabileceğinizi unutmayın, ancak ben Google E-Tablolar'ı tercih ederim.)

Google Analytics aracılığıyla sayfa görüntülemeli tüm sayfaları bulma

Tarayıcılar, doğası gereği, yalnızca dahili bağlantılar veya site haritaları aracılığıyla erişilebilen sayfalarda gezinmek üzere tasarlandığından, yetim sayfaları bulamazlar.

Bu nedenle Google Analytics hesabınızdaki verileri dikkatlice inceleyerek bu tür sayfaları takip etmelisiniz. Tek bir koşul var: Web siteniz, perde arkasından veri toplayabilmesi için, hareket halindeyken Google Analytics hesabınıza bağlı olmalıdır.

Buradaki mantık basittir: Birisi web sitenizin herhangi bir sayfasını ziyaret ettiyse, Google Analytics bunu kanıtlayacak verilere sahip olacaktır. Ve bu ziyaretler insanlar tarafından yapıldığından, bu tür sayfaların farklı bir SEO veya pazarlama amacına hizmet etmesini sağlamalıyız.

Davranış → Site İçeriği → Tüm Sayfalar'a giderek başlayın Şimdi, sitede gezinerek bulunması zor (imkansıza yakın) sayfaları arıyoruz. Sonuç olarak, çok fazla sayfa görüntülemeleri olmaz. Aslına bakarsanız, hiçbirine yakın.

Ardından, oku yukarıyı göstermek ve sayfa URL'lerini en azdan en çok sayfa görüntülemeye doğru sıralamak için ' Sayfa Görüntüleme'yi tıklayın. Sonuç olarak, en az ziyaret edilen sayfalar listenin en üstünde görülecektir:

Google Analytics'te Sayfa Görüntülemelerine Göre Sıralama

Siteniz bir süredir çalışıyorsa, zaman aralığını sitenizi Google Analytics'e bağlamadan önceki bir döneme ayarlamak iyi bir fikirdir, ancak veri örnekleme sorununa dikkat edin .

Google Analytics Zaman Aralığı

Şimdi, yetim sayfalarınızdan çok daha fazla ziyaret alan sayfaları görmeye başlayana kadar aşağı kaydırın ve burada durmanız gerekir. Sayfaları en azdan en çok görüntülemeye göre sıraladığımız için, tüm yetim sayfaların orada olması gerektiğini belirtmek isterim.

Bu yapıldıktan sonra verileri bir .csv dosyasına aktarın.

Yetim sayfaları ayırt etmek

Bir sonraki adım, SE Ranking ve Google Analytics'ten gelen verileri yan yana koymak ve hangi web sayfalarının taranmadığını öğrenmek için karşılaştırmaktır.

Bir e-tabloda SE Sıralamasından elde edilen verilere zaten sahip olduğumuz için, Google Analytics'in .csv dosyasındaki verileri kopyalayın ve C sütununa ekleyin. Nedeni işte burada.

Google Analytics'ten topladığımız veriler bir URL biçiminde değil, bu yüzden bunu düzeltmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için, aşağıda gösterildiği gibi ana sayfanın URL'sini B sütununa ekleyerek başlayın:

URL verilerini karşılaştırma

Ardından, URL'lerin tam listesini oluşturmak için D2 kutusunu aşağı sürükleyerek D sütunundaki B ve C sütunlarının değerlerini birleştirmek için concatenate() işlevini kullanın:

Google E-Tablolar'da birleştirme işlevini kullanma

Bu heyecan verici kısım: şimdi kayıp, unutulmuş sayfaları bulmak için "SE Sıralaması" sütununu "GA URL'leri" sütunuyla karşılaştırmamız gerekiyor.

Açıkçası, yukarıdaki örnek sadece bir örnektir. Gerçekte, geçmesi gereken çok daha fazla sayfanız olacak ve bu görevi manuel olarak gerçekleştirmek sonsuza kadar sürecek.

Neyse ki, bunun için "GA URL'leri" sütunundaki her değerin "SE Sıralaması" sütununda da bulunup bulunmadığını kontrol eden eşleştirme işlevi var. Bunu yapmak için, E2 kutusuna tıklayın, işlevi girin ve kutuyu sonuna kadar son değerinize kadar sürükleyin.

İşte almanız gerekenler:

Google E-Tablolar'da eşleştirme işlevini kullanma

Gördüğünüz gibi, eşleşen değerler olması durumunda aralıktaki konum kutuda döndürülür. Ama bunun için gelmedik - E12 kutusunda olduğu gibi hiçbir eşleşme (#N/A) bulunup bulunmadığını görmek istiyoruz.

Örnekten, A12'nin boş olduğu açıktır, bu nedenle E12 bir hata döndürür. Bu, şanslı kazananımızı bulduğumuz anlamına geliyor: yetim bir sayfa.

Listenizin çok daha uzun olduğunu ve herhangi bir mantıksal sırada sıralanması gerekmediğini varsayarak, tüm hataları toplamak için aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi verileri E sütununda sıralayın:

Google E-Tablolarda verileri sıralama

Son olarak, aslında yetim sayfalar olan tüm hataların listesini alın ve bunları yeni bir elektronik tabloya ekleyin. Artık her sayfayı gözden geçirebilir ve bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yetim sayfalarla ne yapmalı

Başka bir şey yapmadan önce, her bir yetim sayfaya bakmalı ve büyük resmi, web sitenizdeki ve pazarlama çabalarınızdaki rolünü anlamalısınız. Bu şekilde, onunla ne yapacağınıza karar verebileceksiniz.

Bu durumla ilgili üç yolunuz var:

 • Sayfaya dahili bağlantı ekleyerek ve web sitenizde onun için doğru yeri bularak sayfayı tutun ;
 • Kampanyaya özel bir sayfaysa dokunmayın, ancak bir noindex etiketi ekleyin;
 • Sayfayı silin, ancak ona bir 301 yönlendirmesi ayarlayın.

Tüm üslerinizi kapsadığınızdan emin olmak için, güncellenmiş verileri kullanarak işlemi daha sonra yeniden çalıştırabilirsiniz.

Google Arama Konsolu aracılığıyla diğer tüm sayfaları bulma

Artık sitenizin insan ziyaretçisi olan tüm sayfalarını nasıl bulacağımızı ve yöneteceğimizi bildiğimize göre, önceki adımlarda ele alınmayan, yalnızca Google'ın erişebildiği sayfalara bakalım.

Bunu başarmak için Google Arama Konsolu hesabınızda sağlanan verileri kullanacağız.

Hesabınızı açıp Kapsama'ya giderek başlayın. Ardından, ' Tüm gönderilen sayfalar ' yerine ' Bilinen tüm sayfalar'ı seçtiğinizden emin olun ve yalnızca ' Geçerli ' sayfaları görüntülemeyi etkinleştirin :

Google Arama Konsolunda Geçerli Sayfaları Görüntüleme

Bunu yaparak, arama devi tarafından başarıyla dizine eklenen iki sayfa listesi alırsınız: Dizine Eklendi, site haritasında gönderilmedi ve Gönderildi ve dizine eklendi .

Genişletmek ve şu iki kategoriden birine giren sayfaların tam listesini almak için bir listeye tıklayın:

Google Arama Konsolunda Geçerli sayfa ayrıntılarını görüntüleme

Önceki iki adımda toplamadığımız sayfaları bulup bulamayacağınızı görmek için burada listelenen tüm sayfaları yakından incelemek için zaman ayırın. Varsa, sitenizin çerçevesinde doğru bir şekilde kurulduklarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Şimdi, yalnızca kasıtlı olarak dizine eklenmemiş ve Google'da görünmeyecek sayfaları görüntülemek için ' Hariç Tutulan'ı seçelim . Ne yazık ki, kollarınızı sıvamanız ve bir sürü manuel iş yapmanız gereken yer burası:

Google Arama Konsolunda Hariç Tutulan sayfaları Görüntüleme

Aşağı kaydırırken, birkaç hariç tutulan sayfa listesi göreceksiniz:

Google Arama Konsolunda Hariç Tutulan sayfa ayrıntılarını görüntüleme

Yönlendirmeli sayfaları, 'noindex' etiketi tarafından hariç tutulan sayfaları, rotobs.txt tarafından engellenenleri vb. görüntüleyebilirsiniz.

Her birini gözden geçirmek, sitenizin her bir sayfasına filtrelenmemiş erişim sağlayacaktır. Ardından, yetim sayfa verilerini bu listelerdeki verilerle karşılaştırarak, sitenizin tüm sayfalarına ilişkin kapsamlı bir genel bakış elde edersiniz.

Sizden uzaklaşmış olabilecek yeni sayfaları bulmak için bu işlemi yılda bir veya iki kez tekrarlamanızı tavsiye ederim.

Kapanış düşünceleri

Bir arama motorunun bir web sitesini tam olarak tarayabilmesi için, dahili bağlantıları tek tek takip etmesi gerekir. Ancak bir web sayfası herhangi bir şekilde siteye yanlışlıkla veya bilerek bağlanmazsa, o zaman ne arama motorları ne de insanlar sayfaya ulaşamayacaktır. Ve bu, sitenin SEO performansı için harika değil.

Bir site sahibi veya bir siteden sorumlu SEO uzmanı olarak, belirli bir sitenin tüm sayfalarını görmek, unutmuş olabileceğiniz değerli sayfaları keşfetmenize yardımcı olabilir.

Yetim sayfalar da dahil olmak üzere sitenizin tüm web sayfalarından düzenli olarak haberdar olduğunuzdan emin olarak, SEO ve pazarlama çabalarınızın zirvesinde kalabileceksiniz.


website domain web domain website names domain name email domain name domain name check dns name website domain names domain address get domain domain host get domain name domain site domain name hosting find domain web names website domain check domain name sites web domain names dns domain find domain name web name by domain name domain name and hosting check domains domain dns check create a domain name website domain and hosting domain name and email domain name for blog dns domain name domain name of email address domain name is check domain hosting name website website name check get a website domain your domain name host names blog website names any website name find domain host domain name and web hosting the domain name web domain and hosting create email with domain name make a domain domain and website find website name website domain name check a domain name your domain email host name find your domain website domain hosting check web domain your website name dns www find your domain name create email address with domain name check domain address domain name and email hosting create website domain by a domain name domain names are used www domain name domain name email hosting named dns name hosting it domain name get your domain check your domain about dns check dns name domain name address a domain name is domain name redirect find domain for website domain name and email address setting up a domain name domain name web hosting host name domain name get your domain name domain name dns web name check get edu domain web page domain domain dns settings make a domain name about domain name domain name and website at domain name create a website name by website domain use of domain name website domain and email dns a name host name and domain name web page names in the domain name

Yorum Gönder

0 Yorumlar