Dönüşüm sağlayan açılış sayfaları oluşturmak için 5 tasarım ipucu (örneklerle birlikte)

 Etkili açılış sayfalarının oluşturulması, başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. Ve görünüşlerinde ve ziyaretçileri çekmek için kullanılan çeşitli tekniklerde pek çok farklılık olsa da, hepsinin temel amacı aynı: alıcının yolculuğunun bir sonraki aşamasına geçmek.

İyi bir açılış sayfası yapmak roket bilimi değildir, ancak biraz çalışma gerektirir. Bu makalede, yalnızca ziyaretçilerin dikkatini çekmenize değil, aynı zamanda onları bir sonraki müşterilerinize dönüştürmenize yardımcı olacak 5 temel tasarım ipucunda size rehberlik edeceğiz.

Bir açılış sayfası oluşturmadan önce atılması gereken adımlar nelerdir?

Yeni başlayanlar için, bir ana sayfanın aksine bir açılış sayfası, bir potansiyel müşteri için özel olarak tasarlanmış bir web sayfasıdır. Kullanıcı, bir e-postadaki, bir reklamdaki veya başka bir kanaldaki bir CTA'ya (Harekete Geçirici Mesaj) tıklayarak özellikle bu sayfaya yönlendirilir.

Etkili bir açılış sayfası oluşturmanın amacı , ister daha fazla potansiyel müşteri, doğrudan satış, indirme veya kayıt oluşturma anlamına gelsin,  bir dönüşüm oranını artırmaktır .

Bir açılış sayfasının temel tasarım özelliklerine dalmadan önce, doğru kitle, anahtar kelimeler ve hedef için optimizasyon yaptığınızdan emin olmak için bir açılış sayfası stratejisi geliştirmeniz gerekir.

 • Çalışma hedefleri: 

Açılış sayfanızı yazmadan, tasarlamadan ve oluşturmadan önce, şu önemli soruları yanıtlayarak sağlam bir stratejiyle başlayın:

 • Hedef kitlem kim?
 • Kampanya hedefleri nelerdir?
 • Ziyaretçilerin açılış sayfanızdan neye ihtiyacı var?
 • Ziyaretçiler açılış sayfanıza nasıl ulaşacak?

Bu soruları yanıtlamak, ilk etapta açılış sayfanızı neden oluşturduğunuzu daha net anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Kitlenizi araştırın:

Açılış sayfanıza ne tür ziyaretçiler çekmek istediğinizi anlamak, içeriği daha iyi uyarlamanıza yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz, aşağıdakiler dahil olmak üzere kampanyanızın farklı yönlerini etkileyecektir:

 • Ne tür bir CTA kullanmalısınız
 • Sağlamanız gereken açıklama
 • Resimler veya videolar gibi özel öğeler eklemeniz gerekip gerekmediği
 • Tonunuz, yaklaşımınız ve markanızın görünümü ve hissi

Alıcı kişiliğinizin kim olduğunu bildiğinizi düşünseniz bile, web sitenizin hedef kitlesini kontrol etmek yine de iyi bir fikirdir. Rakip Araştırması gibi araçlar , konumunuz, diliniz, trafik coğrafyanız ve diğer birçok değerli veri noktanız hakkındaki değerli bilgileri kolayca görselleştirmenize yardımcı olur.

SE Sıralamasına göre Rakip Araştırma aracı
 • Doğru anahtar kelimeleri bulun:

Çevrimiçi arama yaparken, insanlar aradıklarını tanımlamak için anahtar kelimeler kullanırlar, bu nedenle anahtar kelime araştırmasının gücünü asla küçümsememelisiniz . Doğru anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini belirleyerek ve kullanarak, trafik çekmek için içerik oluşturacaksınız. Anahtar kelimeler, sunduğunuz ürün veya hizmetle uyumluysa, bu trafik daha iyi dönüşüm sağlayabilir. 

Hedef anahtar kelimeleriniz için halihazırda ne tür reklamların sıralandığını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir, çünkü bu, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamanıza ve rakiplerinizin onlara nasıl hitap ettiklerini takip etmenize yardımcı olacaktır.

 • Web sitenizi mobil için optimize edin:

Araştırmalar, mobil trafiğin dünya çapındaki tüm trafiğin %54,8'ini temsil ettiğini gösteriyor . Bu nedenle, açılış sayfanızın, kullanıcı için gereksiz yere sıkıştırma veya yakınlaştırma yapmadan bir akıllı telefon veya tabletin boyutlarına duyarlı olması kesinlikle tavsiye edilir. 

Genişliğinizi, cihazın boyutu veya yönü ne olursa olsun metin, CTA düğmeleri, videolar ve resimler her zaman ekrana sığacak şekilde ayarlayın. Yükleme hızı, erişilebilirlik ve mobil optimizasyonun diğer önemli yönlerini unutmayın .

Bir açılış sayfasının temel özellikleri nelerdir?

Açılış sayfanızın genel görünümü, hissi ve yapısı, sayfanızın başarısı ve dönüşümleri ne kadar etkili şekilde artırabileceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. 

Açılış sayfanızın birincil amacı, bir ziyaretçinin dönüşüm gerçekleştirmesini mümkün olduğunca basit hale getirmek olmalıdır. İster form doldurmak, ister satın alma yapmak, bir bültene kaydolmak veya sayısız başka eylem olsun, tüm unsurların bu hedefe katkıda bulunduğundan emin olun. 

 • Tutarlı marka bilinci oluşturma ve renk : Renk psikolojisi , marka logonuza, web sitenize veya blogunuza, ayrıca açılış sayfalarına da uygulanabilir. Bir açılış sayfası söz konusu olduğunda, ana arka plan renkleriniz için daha açık, sessiz tonlar seçmeniz ve onları öne çıkarmak için CTA düğmeleri gibi öğeler için parlak renk patlamaları kaydetmeniz daha iyi olabilir.
Dunkin çörek web sitesi

Kaynak: Dunkin Donuts

 • Açık ve ikna edici başlık: Bir açılış sayfasında bir kişinin dikkatini çekmek için 15 saniyeden az süreniz var; bu, başlığın muhtemelen yazacağınız en önemli şey olduğu anlamına gelir. Unutulmaz, net ve ziyaretçilerinizin en çok önemsediği sorunu çözdüğünden emin olun.
Asana ana sayfası

Kaynak: Asana

 • İkna edici alt başlıklar : Etkili bir açılış sayfası için oluşturmanız gereken bir sonraki öğe alt başlıktır. Başlık ziyaretçiyi gösteriyorsa, alt başlık ziyaretçinin kalmasını sağlamalıdır. Özellikle kullanıcı sayfayı tararken, alt başlıklar önemli detayları iletmek için güçlü bir iş çıkarmalıdır.
elma ana sayfası

Kaynak: Elma

 • Destekleyici kopya: Genel olarak, açılış sayfaları, basit ve okunması kolay olduklarında daha iyi dönüşüm sağlar. Karmaşık iş jargonundan kaçının, cümlelerinizi kısa tutun ve sayfada gerçekten ihtiyacınız olmayan gereksiz metinleri kesmeye çalışın.
WOW web sitesinin açılış sayfası

Kaynak: Vay Cilt Bilimi

 • Temiz düzen: Bir açılış sayfasının avantajı, normal web sayfalarında bulduğunuz diğer tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmasıdır. Ziyaretçilerinize ileriye doğru tek bir yol verin. Bu, diğer sayfalara, üstbilgilere, altbilgilere veya diğer harekete geçirici mesajlara yönlendirme bağlantılarından kaçınmak anlamına gelir.
Mucize web sitesinde açılış sayfası

Kaynak: Mucize Markası

 • Güçlü bir teklif veya promosyon: Ziyaretçiler, sorunlarını nasıl çözebileceğinizi, ürününüzün hayatlarını nasıl kolaylaştıracağını ve bunun onlara neden fayda sağlayacağını öğrenmek ister. Sadece bir dizi özelliği listeleyip bir gün aramayın; her şeyi hedef ziyaretçinizin bakış açısından düşünmeye çalışın.
Atterley web sitesinde bir teklif

Kaynak: Atterley

 • Basit formlar: Bir iletişim formu ekliyorsanız, ziyaretçilerin doldurmasını nasıl daha kısa ve kolay hale getirebileceğinizi düşünün. Daha fazla alana sahip daha uzun formlar daha düşük dönüşüm oranlarına sahip olma eğilimindeyken, en iyi dönüşüm sağlayan formlar yalnızca bir alana sahip olma eğilimindedir: e-posta adresi.
TopTotal web sitesindeki iletişim formu

Kaynak: Toptal

 • Doğrudan harekete geçirici mesaj (CTA): "Daha Fazla Bilgi Edinin" veya "Başlayın" gibi CTA düğmeleri işe yarasa da oldukça belirsizdirler. Ziyaretçiler böyle bir düğmeyi tıkladıklarında ne bekleyeceklerini bilemezler. Sadece zaman ve bilgi karşılığında değerli bir şey almaları gerekeceğini unutmayın.
Patagonya web sitesinde CTA düğmeleri

Kaynak: Patagonya

 • Zengin medya: Görsel içerik, gerçekten çalışan açılış sayfalarının önemli bir bileşenidir. Resimlerinizi seçip yerleştirirken resimlerin büyük, ürününüz veya hizmetinizle alakalı ve elbette yüksek kaliteli olması gerektiğini unutmayın.
Piktochart'ta görsel içerik

Kaynak: Piktochart

 • İncelemeler ve sosyal kanıt: Bir referans veya inceleme, potansiyel müşterilerin açılış sayfanızı ziyaret ederken kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Google İncelemelerinde, Instagram'da, Facebook'ta ve hatta YouTube videolarında ürününüz hakkında paylaşımda bulunan kişiler gibi sosyal kanıtlar da ürününüzü veya hizmetinizi satın almak isteyen herkes için çok etkili olabilir. Yayınlar veya yerleştirmeler yoluyla sosyal kanıtlamayı entegre etmenin bir yolu varsa, kesinlikle dikkate değer.
BuzzSumo referansları

Kaynak: BuzzSumo

Yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfaları oluşturmaya yönelik bazı tasarım ipuçları nelerdir?

Artık strateji ve yapıyı ele aldığımıza göre, ziyaretçilerin açılış sayfanızın görsel öğelerinden etkileneceğinden ve onları harekete geçmeye ikna edeceğinden emin olmak istiyorsunuz. Peki, ilk kez kullananlar için nasıl daha çekici bir deneyim yaratırsınız? 

1. Videolar

Video açılış sayfaları için iyi çalışan birkaç video türü vardır. En iyisini seçmek, hedef kitlenizi dönüştürmeye en iyi hangi bilgilerin ikna edeceğine bağlıdır:

 • Arka plan videoları: 

Büyük kahraman arka plan videolarına sahip açılış sayfaları, YouTube ve Vimeo gibi siteler sayesinde yıllar içinde giderek daha popüler hale geldi. Videolar ayrıca çok etkileşimlidir ve ürün veya hizmetinizin nasıl hızlı ve kolay bir şekilde çalıştığını göstermeye yardımcı olur.

Kaynak: Y.Co

Bu durumda, uzmanlaşmış bir yat hizmetleri şirketi olan Y.CO, yatçılığı mümkün olan en çekici şekilde keşfetme fırsatı sunar - güzel manzaralar ve en iyi hayatlarını yaşayan mutlu insanlar. Yine bu, doğru kullanıldığında video arka planlarının işletmeniz için ne kadar etkili olabileceğini gösterir.

 • Açıklayıcı videolar: Markanızı tanıtmanın, şirketinizin hangi sorunu çözdüğünü ve bu sorunu çözmek için neden en iyi seçenek olduğunuzu tanıtmanın mükemmel bir yolu.

Kaynak: Wizzki

 • Tanıtım videoları: Marka bilinirliğini artırmak için harika. Bu videolar ürünlerinizi/hizmetlerinizi çekici bir şekilde sunar ve değerlerini hedef kitlenize iletir.

Kaynak: M&S

Kaynak: IKEA

 • Referans videoları: Ayrıca, kendi araştırmalarını yapmaktan hoşlanan müşteri adaylarını beslemek için harika bir yöntem. Bu videolar, potansiyel müşterilere, diğer memnun alıcılardan ilişkilendirilebilir ve değerli bir bakış açısı sunar. 

Kaynak: Phelps Ajansı

 • Ürün demo videoları: İzleyicilere bir ürün veya hizmetin nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak gösterin. Bu, bir satın alma yapmadan önce daha fazla bilgi isteyen müşterileri beslemek veya faydalı kaynaklar arayan mevcut müşteriler için iyi bir video türüdür.

Kaynak: Dudak Çubuğu

Açılış sayfanız için bir video kullanmanın amacının, potansiyel müşterilere bir karar vermeleri veya bir sonraki adımı atmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri vermek olduğunu unutmayın. 

Şimdi, bir videoyu web sitenizde doğru bir şekilde kullanmak için ne gerektiğini görelim.

Açılış sayfalarında video kullanmanın 4 temel adımı

 1. Bir komut dosyası yazın: 

Harika video yapımı harika senaryo yazımı ile başlar. Video prodüksiyonuna başlamadan önce , net bir storyboard oluşturduğunuzdan ve eksiksiz bir senaryo yazdığınızdan emin olun. Açılış sayfanız için videonun sektör, alıcı kişiliği, ürün/hizmet ve genel hedefinize göre oluşturulduğundan emin olun.

 1. Bir küçük resim seçin:

Küçük resimler izleyicinin dikkatini çeker ve bir bakışta videonun ne hakkında olacağı hakkında bir fikir verir. Kendi videonuzu oluşturup yükleyebilir veya doğrudan videonuzdan bir ekran görüntüsü seçebilirsiniz. Tasarımı basit ve video içeriğinizin ve açılış sayfanızın stili ve ana temasıyla tutarlı tutarak tıklama oranını (TO) artırın .

 1. SEO için optimize edin: 

SEO stratejinizi geliştirmek istediğinizde, açılış sayfalarınızda videoları kullanmak diğer bir kritik unsurdur.

​​Videolarınız için anahtar kelime analizi yapmak, bir blog veya web sayfası için analiz yapmakla hemen hemen aynıdır. Videolarınıza gelince, ilgili anahtar kelimeleri videonuzun başlığında, meta açıklamasında ve etiketlerinde kullanırsınız.

Ancak, video SEO'yu başarılı bir şekilde kullanmak, sitenize çok sayıda video eklemekten daha dikkatli düşünmeyi gerektirir:

 1. Önemli Web Verileri puanınızı göz önünde bulundurun:

Önemli Web Verileri puanı —Google'ın 2021 güncellemesi— sitenizi değerlendirirken üç sütunu değerlendirir: yükleme hızı, yanıt verme ve görsel kararlılık. Sayfa yükleme süresini artırabileceğinden, videoları sayfalara yerleştirirken bu önemli bir husustur. 

 • Videonuzu olabildiğince küçük tutun : Video SEO ile, arabelleğe alma süresini azaltarak mobil kullanıcıların sitenizi görüntülemek için kullanmaları gereken veri miktarını azaltmak istiyorsunuz. Buna yardımcı olmak için, doğrudan sitenize yerleştirdiğiniz videolar sıkıştırılmalı ve arka plan videoları süresiz olarak döngüye alınmamalıdır.
 • Bir sayfada çok sayıda videonuz varsa gecikmeli yüklemeyi düşünün: Videolar bir sayfadaki birincil içerik biçimiyse, sayfanın ilk oluşturulmasını yüklemek ve onu yapmak çok uzun sürmemek için tüm varlıkları eşzamansız olarak yüklemeyi düşünün. kullanıcılar için etkileşimli.
 • Videonun net olduğundan emin olun: Cihazları ve ekran boyutları ne olursa olsun tüm kullanıcılar videoyu anlayabilmelidir. Videolarınız duyarlı olmalı ve uygun oranla farklı ekran boyutlarına ayarlanmalıdır. Gömmeniz için boyutları CSS dosyasına eklediğinizden emin olun ve videonuz yüklenirken tarayıcının sayfada doğru miktarda alan ayırmasına yardımcı olmak için uygun genişlik ve yüksekliği ayarlayın.

2. Minimal tasarım

Bir açılış sayfasının bir etkisi olması için üzerinde çok fazla şeye ihtiyacı yoktur, bu nedenle her şeyi "az daha fazladır" mantığı altında tutmaya çalışın. Temiz, minimal tasarım , hem yazılı hem de görsel içeriği düzenleyerek bir ziyaretçiyi sayfanızı ilk ziyaret ettiklerinde görsel olarak bunaltmamakla ilgilidir. 

Bunun iki ana faydası vardır:

 1. Optimize edilmiş hız : Daha az öğe, daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir ve bu da dönüşüm oranlarını artırabilir.
 1. Geliştirilmiş bilişsel yük : Bu, insanların beyinlerinin neler olup bittiğini çok daha hızlı anlayacağını söylemenin süslü bir yolu.
Minimal tasarımlı açılış sayfası

Kaynak: Envato Elements

Mi Reality'nin bu basit tasarımı, ziyaretçilerin önemli olan ayrıntıları hızla sindirmelerini sağlar.

3. Kalın ve büyük boyutlu tipografi

Büyük tipografi şu anda web tasarımındaki en popüler yazı tipi trendleri arasında yer alıyor. Büyük ve cesur tipografi kullanmak, önemli bilgilere veya başlıklara dikkat çekmek için kullanıldığında tasarım üzerinde büyük bir etki yaratabilir. 

Büyük boyutlu tipografiye sahip web siteleri oluşturmaya gelince, tasarımcılar genellikle dekoratif yazı tiplerinden kaçınırlar ve bunun yerine tarafsız ve basit komut dosyaları kullanırlar.

Acil durum sitesi

Kaynak: Ortaya Çıkış 

Mükemmel bir örnek, yatırım firması Emergence'ın açılış sayfasının modern görünümünü ve hissini tamamlamak için nasıl net, sade bir tipografi oluşturduğudur. Tipografi öğeleri, profesyonel bir görünüme ve hisse sahipken eğlenceli ve cesurdur. 

4. Canlı sohbetler ve etkileşimli öğeler

Nerede olurlarsa olsunlar ve size ulaştıklarında potansiyel ve mevcut müşterilerle kişisel olarak bağlantı kurmanın önemi , iş sürecinin temel bir parçasıdır. Bir ziyaretçiyle bir ilişki veya bağlantı kurmak, onlara değerli bir lider veya müşteri olmak için ihtiyaç duydukları güveni ve cesareti sağlayabilir.

Canlı sohbet entegrasyonları, insanlarla daha hızlı ve gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmanıza, soruları yanıtlamanıza ve onları dönüştürmeye ikna etmenize olanak tanır.

eBay'in yardımcısı

Kaynak: eBay

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, e-ticaret devi eBay, kişiselleştirmenin gücünü kendi canlı sohbet hizmetinde kullanarak bunu anlıyor. Bir açılış sayfasında bir canlı sohbet penceresi açtığınızda, hemen isminizle karşılanırsınız, bu da ziyaretçinin eBay'in kim olduklarını bildiğini ve yardım etmeye istekli olduğunu hissetmesini sağlar.

Dahil edebileceğiniz birçok başka etkileşimli öğe var. Örneğin, web animasyonları.

Kaynak: The Cool Club

Cool Club, çeşitli ilgi çekici mikro etkileşimlere sahip, kullanımı eğlenceli bir web sitesidir. Yeni bir kart oyunu oynamak için Ana sayfaya gidin ve kart kutusunu tıklayın. Ayrıca ekranın alt kısmındaki kart kutularının üzerine gelerek farklı temalı oyun kartları da alabilirsiniz.

Bu web sitesi bir dizi ilginç vurgulu efektin yanı sıra bir dizi sevimli dans eden hayvan animasyonuna sahiptir. Kullanıcının bu etkileşimli öğelerle etkileşim kurarken daha fazla zaman harcaması garanti edilir.

5. Özel çizimler

2022'de popülaritesinin artacağı kesin olan bir başka açılış sayfası trendi, özel illüstrasyonların kullanılmasıdır. Bu, teklifinizin çeşitli yönlerini görsel olarak iletebilmenin yanı sıra göz alıcı ve orijinal olmanın ek avantajına sahip oldukları için şaşırtıcı değildir.

Asana özel çizimler

Kaynak: Asana

Proje yönetimi yazılımı Asana, renkli ve görsel olarak çekici olmanın yanı sıra markanın amaçlanan mesajını ileten oyuncu karakterlere sahiptir.

Maliyet ve zaman, özel illüstrasyonlar oluşturmanızı engelliyorsa, çevrimiçi bulabileceğiniz ve açılış sayfanız için çok uygun olabilecek yüksek kaliteli stok illüstrasyonlar vardır.

Açılış sayfanızı görsel olarak ilgi çekici hale getirin

Bir sonraki açılış sayfası projenize uygulayabileceğiniz en iyi açılış sayfası tasarım ipuçlarını ve püf noktalarını az önce öğrendiniz. Ziyaretçilerin sorularına hızlı ve kolay bir şekilde cevap verebilecek basit, alakalı ve görsel olarak çekici bir açılış sayfası aradığını daima unutmayın.website domain web domain website names domain name email domain name domain name check dns name website domain names domain address get domain domain host get domain name domain site domain name hosting find domain web names website domain check domain name sites web domain names dns domain find domain name web name by domain name domain name and hosting check domains domain dns check create a domain name website domain and hosting domain name and email domain name for blog dns domain name domain name of email address domain name is check domain hosting name website website name check get a website domain your domain name host names blog website names any website name find domain host domain name and web hosting the domain name web domain and hosting create email with domain name make a domain domain and website find website name website domain name check a domain name your domain email host name find your domain website domain hosting check web domain your website name dns www find your domain name create email address with domain name check domain address domain name and email hosting create website domain by a domain name domain names are used www domain name domain name email hosting named dns name hosting it domain name get your domain check your domain about dns check dns name domain name address a domain name is domain name redirect find domain for website domain name and email address setting up a domain name domain name web hosting host name domain name get your domain name domain name dns web name check get edu domain web page domain domain dns settings make a domain name about domain name domain name and website at domain name create a website name by website domain use of domain name website domain and email dns a name host name and domain name web page names in the domain name

Yorum Gönder

0 Yorumlar